Zamknij

Opiekunowie osób niepełnosprawnych otrzymają pełną emeryturę

Piotr Drabik
20.03.2019 09:03
Sądy. Opiekunowie osób niepełnosprawnych otrzymają pełną emeryturę
fot. Goldsithney/Shutterstock (ilustracyjne)

Przełomowy wyrok w sprawie opiekunów osób niepełnosprawnych. Sąd w Gorzowie Wielkopolskim orzekł wypłatę matce zajmującej się niepełnosprawnym dzieckiem świadczenia pielęgnacyjnego pomniejszonego o emeryturę. Dotychczas sądy w całym kraju zgodnie odrzucały podobne skargi opiekunów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz wprowadzenie dodatku 500 złotych dla opiekunów osób niepełnosprawnych?

Liczba głosów:

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, Sąd w Gorzowie Wielkopolskim orzekł, że „osoby, które na emeryturze zajmują się niepełnosprawnym dzieckiem, powinny mieć prawo do świadczenia w takiej samej wysokości jak rodzice, którzy zrezygnowali z pracy, aby opiekować się potomstwem”.

Według gazety to przełom, bo dotychczas sądy zgodnie odrzucały skargi opiekunów. Powód był zawsze taki sam: przepisy nie pozwalają na przyznanie świadczenia, jeśli pobiera się emeryturę.

Zobacz także

Pełna emerytura dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Do tej pory takie osoby otrzymywały jedynie minimalną emeryturę (obecnie to niecałe 900 zł na rękę), podczas gdy świadczenie pielęgnacyjne to 1583 zł.

Tym razem w uzasadnieniu gorzowskiego sądu znalazło się stwierdzenie: „Interpretacja przepisów, która pozbawia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osoby otrzymującej emeryturę niższą od jego wysokości, narusza zasadę równości”.

Sprawa dotyczy wniosku, który w lipcu 2018 roku złożyła przed sądem matka zajmująca się niepełnosprawną od urodzenia córką. Kobieta od kwietnia 2007 roku przyjmuje emeryturę, dlatego gmina odmówiła jej przyznania pomocy finansowej.

Matka złożyła zażalenie od tej decyzji, wskazując, że otrzymuje emeryturę w najniższej wysokości i jest ona znacznie niższa niż kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) podtrzymało decyzję gminy. Dlatego matka skierowała sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim.

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że nie można zgodzić się z argumentami SKO, że osoba, która otrzymuje emeryturę, ma zapewnioną częściową rekompensatę z tytułu rezygnacji z aktywności zawodowej. W związku z tym przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego spowodowałoby, że uzyskiwałaby dwie formy wsparcia.

Zobacz także

Przez to miałaby być w lepszej sytuacji niż opiekunowie, którzy nie mają możliwości przejścia na emeryturę. Sąd uznał, że sytuacja byłaby korzystniejsza dla opiekuna, gdyby oprócz emerytury otrzymywał on świadczenie pielęgnacyjne w pełnej wysokości. Nie doszłoby jednak do tego, gdyby otrzymywał świadczenie w kwocie stanowiącej różnicę między wysokością świadczenia a emeryturą.

Sąd stwierdził, że wyjściem, które realizuje cel świadczenia pielęgnacyjnego, a jednocześnie nie narusza konstytucyjnej zasady równości oraz sprawiedliwości społecznej, jest forma wsparcia pomniejszona o wysokość emerytury.

– Sąd po raz pierwszy uwzględnił to, że przepisy dotyczące opiekunów są niesprawiedliwe. Oby ten wyrok zapoczątkował zmiany w orzecznictwie – wskazał Jarosław Jagura, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, cytowany przez dziennik.

Z kolei dr Rafał Bakalarczyk z Uniwersytetu Warszawskiego zaznaczył: „Od dawna postuluje to choćby grupa matek, które skorzystały z wcześniejszej emerytury, by zajmować się niepełnosprawnymi dziećmi”. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD