Zamknij

Przelewy bankowe w majówkę będą utrudnione. Elixir nie będzie działał 1 i 3 maja

Piotr Drabik
29.04.2019 13:47
Przelewy bankowe Elixir. Problemy z przekazami pieniędzy w majówkę. Co to jest Elixir
fot. Marcos Mesa Sam Wordley/Shutterstock (ilustracyjne)

Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) przypomniała, że 1 i 3 maja bankowe systemy rozliczeniowe nie będą funkcjonować w trybie standardowym. Z tego powodu warto wcześniej zaplanować przelewy pieniężne.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

- W środę 1 maja oraz w piątek 3 maja system rozliczeniowy Elixir nie będzie funkcjonować. Z kolei 2 maja standardowo odbędą się trzy sesje rozliczeniowe – wyjaśnia Tomasz Jończyk, dyrektor w KIR.

Zobacz także

Kiedy przelewy dokonane w majówkę dotrą na konto?

- Jeśli nasz przelew zostanie zlecony 2 maja po godzinie 16, to środki trafią na konto odbiorcy dopiero po zakończeniu pierwszej sesji rozliczeniowej, 6 maja. Natomiast 3 maja będzie standardowo funkcjonował system Euro Elixir – tak jak w każdym dniu roboczym zostanie przeprowadzonych 6 sesji rozliczeniowych - ten dzień nie jest bowiem dniem wolnym dla europejskich rozliczeń w euro – dodaje Jończyk.

Izba poinformowała, że 1 i 3 maja to dni ustawowo wolne od pracy, co oznacza, że w systemach rozliczeniowych nie funkcjonują sesje rozliczeniowe.

"Dlatego z wyprzedzeniem należy zaplanować płatności zobowiązań lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir" - informuje KIR.

Niezależnie od działania Elixir, do dyspozycji pozostaje system przelewów natychmiastowych Express Elixir. Umożliwia on przesyłanie pieniędzy pomiędzy kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie kilku sekund. System działa w trybie ciągłym, także w weekendy i święta.

Zobacz także

Co to jest Elixir?

To obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR) elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Za jego pomocą realizowana jest większość transakcji zleconych przez klientów banków.

Rozliczenie i rozrachunek zleconych transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, które wykonywane są w dni robocze o godzinie 9:30, 13:30 i 16. Przerwy w działaniu systemu przypadają w weekendy i dni wolne od pracy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD