Zamknij

Ponad 6,5 tys. upadłości konsumenckich w ubiegłym roku. Ponad 700 mln zł zobowiązań

Piotr Drabik
14.01.2019 07:59
Ponad 6,5 tys. upadłości konsumenckich w ubiegłym roku. Ponad 700 mln zł zobowiązań
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

W ubiegłym roku ponad 6,5 tysiąca osób ogłosiło upadłość. To o jedną piątą więcej niż w 2017 roku. Ich nieopłacone zobowiązania przekraczają 732 milionów złotych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak wskazano w raporcie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej, najczęściej na upadłość konsumencką decydują się mieszkańcy województw: mazowieckiego (20 proc.), śląskiego (11,9 proc.) oraz małopolskiego (8,4 proc.).

Większość stanowią kobiety. Co czwarty bankrut ma między 36 a 45 lat, ale powoli rośnie też udział dłużników po 56. roku życia.

Zobacz także

Rekordzistką 54-latka z Mazowsza

Zeszłoroczna rekordzistka, która ogłosiła upadłość w wieku 54 lat, nie spłaciła kredytów o wartości 8,3 mln zł, kolejny rekordzista, mężczyzna, w momencie korzystania z procedury upadłości miał 48 lat i długi w bankach dochodzące do 5,3 mln zł.

Oboje są mieszkańcami woj. mazowieckiego. Na kolejnej pozycji uplasował się 68-letni mężczyzna z Małopolski, nie spłacił 4,3 mln zł kredytów.

Długi osób, które w ubiegłym ogłosiły upadłość, widoczne w bazach BIG i BIK, wyniosły 732,4 mln zł. 53 mln zł z tego stanowiły zobowiązania zgłoszone do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, wśród których są m.in. kwoty wpisane przez firmy pożyczkowe, wyroki sądowe nakazujące zwrot długów, długi zgłoszone przez firmy windykacyjne, zaległe alimenty i długi wobec sądów.

Większość nieuregulowanych zobowiązań – 679,4 mln zł – to kredyty.

„145 zeszłorocznych bankrutów miało na koncie wyłącznie kredyty mieszkaniowe o wartości 102,4 mln zł. 347 osób spłacało równolegle kredyty konsumpcyjne i mieszkaniowe na sumę 270,7 mln zł, ale najwięcej – 2 372 osób posiadało ponad 306 mln zł kredytów konsumpcyjnych, o przeciętnej wartości 81 826 zł” – wyliczono.

Zobacz także

Co oznacza upadłość konsumencka?

Jak wyjaśnia BIG, obecnie upadłość konsumencka to postępowanie sądowe przewidziane dla osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Mogą z niej korzystać osoby, które stały się niewypłacalne, nie mają pieniędzy na bieżące rachunki, zakup artykułów codziennego użytku oraz spłatę kredytów czy pożyczek. W kłopoty wpadły ze względów losowych.

– Ogłoszenie upadłości konsumenckiej oznacza utratę wszystkiego, co się posiada. Prawo przewiduje jedynie wydzielenie ogłaszającemu bankructwo kwoty na wynajem mieszkania na okres od 12 do 24 miesięcy – powiedział Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

W wyjątkowych okolicznościach, jak dodał, w grę wchodzi zachowanie nieruchomości, ale pod warunkiem, że zgodzą się na to wierzyciele.

Ogłaszający upadłość ma obowiązek wykonywania zatwierdzonego przez sąd planu spłaty wierzycieli, który może być realizowany do 36 miesięcy – zaznacza BIG.

W tym czasie nie można rozporządzać majątkiem w sposób, który mógłby zagrozić realizacji planu spłaty wierzycieli, np. zaciągać kredytów czy wyprzedawać majątku; upadłość konsumencka nie umarza alimentów ani rent odszkodowawczych, sądowych kar grzywny i obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy – dodano.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD