Zamknij

Polska emerytura będzie jedną z najniższych na świecie

Piotr Drabik
30.01.2019 13:08
Polska emerytura będzie jedna z najniższych na świecie. Dane z raportu OECD
fot. Dziewul/Shutterstock (ilustracyjne)

Druzgocący raport OECD o systemach emerytalnych na świecie. Według niego młodzi Polacy rozpoczynający karierę zawodową mogą liczyć na emeryturę tylko w wysokości 31 proc. średniego wynagrodzenia. Tak niskie świadczenia będą dostawać tylko Meksykanie. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Emerytura i jej wysokość martwi nie tylko najstarszych Polaków. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne świadczenie po zakończeniu kariery zawodowej w grudniu ubiegłego roku wynosiło 2233 zł brutto (około 1800 zł netto). Natomiast najniższa emerytura to obecnie 1030 złotych (dane ZUS).

Okazuje się, że przyszli emeryci mogą mieć problemy z zaspokojeniem podstawowych potrzeb z powodu niskiego świadczenia.

Zobacz także

Niskie emerytury dla młodych Polaków

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała na początku grudnia ubiegłego roku raport na temat systemów emerytalnych na świecie. Jego wyniki są miażdżące dla Polski.  

Biorąc pod uwagę obecną wartość złotego, za 30-40 lat Polacy będą otrzymywać emeryturę w wysokości 31 proc. współczesnej przeciętnej pensji. W rezultacie ich świadczenie będzie wynosić 1200 złotych miesięcznie na rękę. W grupie 40 badanych państw gorszy wynik od Polski zanotował tylko Meksyk.

Dla porównania mieszkańcy Słowacji za 30-40 lat otrzymają aż 64,3 proc. obecnego średniego wynagrodzenia w swoim kraju, Bułgarii – 69 proc., Niemiec – 50,9 proc. a Stanów Zjednoczonych – 71,3 proc. 

Jak podała „Gazeta Wyborcza”, w Meksyku na składkę emerytalną pobierane jest 6,3 proc. pensji, a w Polsce na ZUS trafia aż 19,52 wynagrodzenia.

Powodem, dla którego Polska wypadła w badaniu tak słabo, jest między innymi obniżenie wieku emerytalnego (do 60. roku życia dla kobiet i 65. dla mężczyzn) oraz brak prywatnych systemów emerytalnych. 

Zobacz także

Rośnie liczba seniorów

W ramach III filaru tylko 1,6 mln Polaków składa pieniądze na indywidualne konto emerytalne (IKE) i indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Od początku tego roku wchodzą w życie Pracownicze Plany Kapitałowe, które mają zapewnić zabezpieczenie emerytalne dla 8,5 mln Polaków.

Prof. Joanna Tyrowicz z Wydziału Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim i ośrodka badawczego GRAPE w rozmowie z „Wyborczą” podkreśliła, że niskie emerytury w przyszłości będą dotyczyć mężczyzn, jak i kobiety.

– Z naszych badań wiadomo, że jeśli obecni 30-40-latkowie przejdą na emeryturę w obecnym ustawowym wieku emerytalnym, to 75 proc. z nich otrzyma co najwyżej świadczenie minimalne (obecnie niewiele ponad 800 zł netto – przyp. red.) – alarmowała.

„Wyborcza” zaznaczyła, że za trzydzieści lat osoby w wieku emerytalnym (65 lat i więcej) będą stanowić 31,5 proc. mieszkańców Polski. Liczba seniorów w porównaniu z 2014 rokiem wzrośnie aż o 5,1 mln osób.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PTD