Zamknij

Płaca minimalna wzrośnie do ponad 2500 zł? „Trzeba być ślepym, żeby nie dostrzec kryzysu”

Piotr Drabik
23.05.2019 10:48
Płaca minimalna w 2020 roku może przekroczyć ponad 2500 złotych
fot. bestimagesevercom/Shutterstock (ilustracyjne)

Centrale związkowe proponują rządowi wzrost płacy minimalnej w przyszłym roku do 2520 zł. O nieco mniejszej kwocie mówią organizacje przedsiębiorców. Tymczasem większość Polaków jest za tym, aby wysokość płacy minimalnej regulowała Unia Europejska.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Płaca minimalna obecnie wynosi 2250 złotych brutto. Trwają konsultacje, o ile ma wrosnąć od stycznia 2020 roku. Największe centrale związkowe – Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” i OPZZ – przedstawiły w tej sprawie wspólne stanowisko.

O ile wzrośnie płaca minimalna?

Postulują podniesienie płacy minimalnej o co najmniej 12 proc. (270 zł więcej). To oznaczałoby wzrost do 2520 zł.

Zobacz także

– Taka kwota stanowiłaby 48,2 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Oznaczałoby to realną poprawę relacji minimalnej pensji do tej średniej, a nie fikcyjną, deklarowaną przez stronę rządową – podkreślił Norbert Kusiak, dyrektor wydziału polityki gospodarczej i funduszy strukturalnych OPZZ, cytowany przez „Dziennik Gazetę Prawną”.

Związkowcy proponują również 15-procentowy wzrost wynagrodzenia w strefie budżetowej. „To obecnie kluczowa kwestia. Trzeba być ślepym, by nie dostrzec kryzysu w tym zakresie i protestów kolejnych grup zawodowych – nauczycieli, fizjoterapeutów, pracowników sądów – dodał Grzegorz Sikora, dyrektor ds. komunikacji FZZ, w rozmowie „DGP”.

Swoje propozycje co do wysokości pensji minimalnej przedstawią jeszcze organizacje przedsiębiorców. Przewidują oni wzrost o 6,1 proc. (137 zł więcej) – to oznaczałoby 2387 zł.

– Taki wskaźnik odzwierciedla łącznie wzrost produktywności oraz inflację, więc jest uzasadniony – wskazał Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Gazeta podkreśliła, że do tej pory przedsiębiorcy proponowali wzrost płacy minimalnej nie wyższy niż gwarantowany ustawą z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Obecna propozycja jest o 41 zł większa od ustawowego maksimum.

–Dla niektórych branż, np. hotelarskiej, oraz firm z regionów o niższych płacach wyraźny wzrost minimalnego wynagrodzenia może być problemem. Ale większość pracodawców, nawet z sektorów z niższymi płacami, np. usługowego, musi już dziś oferować płace co najmniej na poziomie 2,7–2,8 tys. zł brutto. To wynika z sytuacji na rynku pracy – tłumaczył Arkadiusz Pączka, zastępca dyrektora generalnego Pracodawców RP.

Rząd ma czas do 15 czerwca na zajęcie stanowiska w sprawie wzrostu płacy minimalnej w 2020 roku.

Zobacz także

Co Polacy sądzą o płacy minimalnej?

Z kolei według sondażu pracowni Kantar dla „Gazety Wyborczej”, Gazeta.pl i TOK FM, większość Polaków jest za regulowaniem wysokości płacy minimalnej przez Unię Europejską.

Taki pomysł zdecydowanie poparło 26 proc. ankietowanych, raczej się zgadza 25 proc., raczej się nie zgadza 21 proc. i zdecydowanie się nie zgadza 21 proc. Natomiast 7 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.

Na regulowanie płac minimalnych przez UE najchętniej zgodziłyby się osoby najniższym wykształceniem – 64 proc.

Gazeta.pl przypomniała, że płace minimalne ustalają 22 państwa unijne. Takich regulacji nie ma Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Włochy i Szwecja. Polska jest na 15. miejscu z pensją minimalną 523 euro. 

Największa płaca minimalna jest w Luksemburgu – 2071 euro, a najmniejsza w Bułgarii – 286 euro.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PTD