Zamknij

Pierwsza Komunia Święta. Na przyjęcie i prezenty Polacy wydadzą więcej niż przed rokiem

Piotr Drabik
07.05.2019 08:40
Pierwsza Komunia Święta 2019. Polacy wydadzą na nią średnio 1150 zł. Życzenia
fot. shutt2016/Shutterstock (ilustracyjne)

Na organizację Pierwszej Komunii Świętej i prezenty dla dzieci Polacy wydadzą w tym roku średnio około 1150 zł. Według Barometru Providenta to nieznacznie większa kwota niż przed rokiem.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Ile Polacy wydadzą na Pierwszą Komunię Świętą?

– Badanie wskazuje, że zwykle na organizację przyjęcia, prezenty i wszystko, co jest z tym związane, wydamy średnio około 1150 złotych. Jest to kwota zaledwie o 45 złotych wyższa niż w ubiegłym roku – podkreśliła w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska.

Jak wynika z badania Barometr Providenta, rodzinom z dziećmi przystępującymi do pierwszej komunii organizacja uroczystości może znacząco nadwyrężyć domowy budżet. Przyjęcie dla bliskich coraz częściej odbywa się poza domem, np. w restauracji czy hotelu, co generuje dodatkowe koszty.

Zobacz także

– W tym roku będziemy stawiać przede wszystkim na wygodę, więc zwykle przyjęcia komunijne, które organizujemy sami, jak i te, w których bierzemy udział, odbywają się w restauracjach, lokalach, poza domem, gdzie w zasadzie nie interesuje nas cała organizacja i wszystko mamy zapewnione. 30 procent badanych wskazuje właśnie na miejsca poza domem – mówi Karolina Łuczak.

Dużym kosztem, oprócz organizacji przyjęcia, są także prezenty dla dziecka. Jeszcze kilka lat temu obowiązkową pozycją na liście prezentów były książki, rowery i medaliki. Teraz decyduje się na nie niewielki odsetek gości – w 2018 roku łańcuszki i zegarki kupiło ok. 11 proc. osób, książki – zaledwie 2 proc.

Zobacz także

Jakie prezenty Polacy wybierają na Pierwszą Komunię?

– Najbardziej popularnym prezentem jest gotówka. Prawie 60 proc. respondentów mówi, że podaruje dzieciom właśnie pieniądze. Tuż za nimi w zestawieniu są sprzęty technologiczne – laptopy i smartfony. Około 40 procent respondentów wskazuje właśnie na te dobra. Mniejszą popularnością z roku na rok cieszą się rowery. W tym roku 27 proc. badanych wskazuje, że podaruje właśnie rower, przy czym w ubiegłym roku było to prawie 40 procent – wskazuje przedstawicielka Providenta.

Większość rodzin do organizacji pierwszej komunii przygotowuje się z dużym wyprzedzeniem czasowym i finansuje to z oszczędności (60 proc.) lub bieżących dochodów (44 proc.).

– Jedynie 3 proc. będzie się wspierało pomocą znajomych, przyjaciół, pomocą finansową, a 4 proc. będzie się ubiegać o pożyczkę w banku bądź w firmie pożyczkowej – zaznacza Karolina Łuczak.

Z kolei według ostatniego badania portalu Ceneo.pl, Polacy na prezenty komunijne kupowane przez internet wydadzą w tym roku średnio 550 zł. Najpopularniejszy jest rower, deskorolka i dewocjonalia.

Zobacz także

RadioZET.pl/Newseria Biznes/PTD