Wyborcza walka o wysoką stawkę. Sowite pensje w Parlamencie Europejskim

21.02.2019 17:42

Do wyborów do Parlamentu Europejskiego zostało jeszcze ponad trzy miesiące, ale partie - w tym Prawo i Sprawiedliwość - już prezentują swoich kandydatów. Gra dosłownie toczy się o wysoką stawkę, ponieważ deputowani do PE mogą liczyć na sowite wynagrodzenie. 

Parlament Europejski. Ile zarabiają europosłowie. Wybory 2019 fot. artjazz/Shutterstock (ilustracyjne)

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Na kogo będziesz głosować w wyborach?

Parlament Europejski, jeden z głównych organów Unii Europejskiej, co pięć lat wybierany jest w powszechnym głosowaniu. Najbliższe zaplanowano na 26 maja. Polacy wybiorą 52 europosłów. 

Na ponad trzy miesiące przed głosowaniem swoich głównych kandydatów zaprezentował PiS - na jedynkach list znajdzie się m.in. była premier Beata Szydło oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. 

Mandat do Parlamentu Europejskiego przez cześć opinii publicznej traktowany jest jako polityczna emerytura. Jednak deputowani do europarlamentu mogą liczyć na znacznie wyższe pensje niż w Sejmie i Senacie.

Ile zarabiają europosłowie?

Według statutu mandatu posła do PE z 2009 roku, miesięczne wynagrodzenie deputowanego wynosi 8611,31 euro przed opodatkowaniem (dane na lipiec 2017 roku).

Po potrąceniu unijnego podatku i składki ubezpieczeniowej, europosłowie otrzymują 6710,67 euro (w przeliczeniu ponad 29 tys. złotych). Dla porównania - posłowie zawodowi mogą liczyć na około 10 tys. zł pensji. W niektórych państwach członkowskich wynagrodzenie to podlega również podatkowi krajowemu.

Co ciekawe - podstawowe wynagrodzenie posła ustalono na 38,5 proc. podstawowego wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jednocześnie europosłowie nie decydują – i nie mogą decydować – o swoich wynagrodzeniach.

Na jakie diety mogą liczyć europosłowie?

Ponadto europosłom przysługują diety. Ta ogólna w ubiegłym roku wynosiła 4416 euro (ponad 19 tys. zł) miesięcznie. Ponadto na podstawie rachunków deputowani otrzymują zwrot rzeczywistych kosztów biletów na podróż do miejsca w którym odbywają się posiedzenia PE, komisji oraz spotkań frakcji politycznych. 

W dniu posiedzeń PE w Brukseli lub Strasburgu Parlament wypłaca posłom zryczałtowaną kwotę 313 euro (ponad 1300 złotych) na pokrycie kosztów zakwaterowania oraz wyżywienia.

W przypadku działalności poza krajem, posłom przysługuje zwrot kosztów podróży i zakwaterowania oraz zwrot wydatków powiązanych w wysokości maksymalnie 4264 euro rocznie (ponad 18,4 tys. zł).

Do tego wszystkiego europosłom przysługują pieniądze na zatrudnianie asystentów i prowadzenie lokalnych biur w krajach ojczystych. Maksymalna miesięczna kwota na pokrycie tych wszystkich kosztów wynosiła 24 526 euro (ponad 106 tys. zł) dla każdego posła.

Na jakie emerytury mogą liczyć europosłowie?

Jest kilka wyjątków od zasad określonych w statucie europosła: deputowani, którzy zasiadali w Parlamencie Europejskim przed wyborami w 2009 roku, mogą zdecydować, że przez cały okres pełnienia mandatu w Parlamencie Europejskim zachowają wcześniejszy krajowy system wynagrodzeń (zgodnie z którym otrzymywali takie samo wynagrodzenie jak posłowie krajowi), a także odpraw przejściowych i emerytur.

Po ukończeniu 63. roku życia posłom przysługuje świadczenie emerytalne. Wynosi ono 3,5 proc. wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu, lecz w sumie nie więcej niż 70 proc. wynagrodzenia. Koszt tych świadczeń emerytalnych pokrywany jest z budżetu Unii Europejskiej.

RadioZET.pl/PTD 

Oceń