Zamknij

OFE zostanie zlikwidowane. Premier zdradził szczegóły projektu

Piotr Drabik
15.04.2019 16:55
OFE zniknie w 2020 roku. Od kiedy. Zmiany. Emerytury
fot. PAP/Leszek Szymański

W przyszłym roku zostaną zlikwidowane Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE). Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że 100 proc. środków z OFE o wartości 162 mld zł przekazane zostaną na prywatne, indywidualne konta emerytalne.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz likwidację OFE?

Liczba głosów:

OFE, jeden z głównych elementów reformy emerytalnej sprzed 20 lat, przechodzi do historii.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości przedstawia Polakom propozycję przekazania całości środków z OFE w kwocie, dzisiaj, 162 mld zł - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier.

Szef rządu zaznaczył, że jest to 100 proc. środków z OFE, które rząd przekazuje "na prywatne indywidualne konta emertytalne uczestników OFE". - Środki te będą w 100 proc. prywatne i dziedziczone tak, jak było to obiecywane 20 lat temu - tłumaczył premier.

Zobacz także

I dodał: "dzisiaj dokonujemy prywatyzacji, gdzie zakumulowane środki przekazujemy obywatelom". Zaznaczył, że prywatyzacja "oddająca Polakom ich wypracowany kapitał (...) jest prywatyzacją sprawiedliwą".

Czy pieniądze z OFE są bezpieczne?

Premier zaznaczył, że jego rząd naprawił finanse publiczne". - Dlatego robimy dziś tę zmianę, bo jest możliwa ona dzięki uszczelnieniu systemu finansowego - wskazał. 

Ogłaszając decyzję w sprawie OFE Morawiecki podkreślił, że wszelkie zmiany w sektorze emerytalnym muszą być ostrożne, ponieważ większość środków z otwartych funduszy ulokowane są na giełdzie.

- Ze 163 mld zł około 127 mld zł ulokowane zostało w spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. To oznacza, że wszelkie zmiany, które mogą się zadziać w obszarze OFE, muszą być robione bardzo ostrożnie, bardzo delikatnie. (...) Nie możemy zachwiać stabilnością rynków, stabilnością giełdy, czy szerzej rynku finansowego - powiedział Morawiecki.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD