Zamknij

Niskie wynagrodzenie głównym źródłem frustracji wśród Polaków

Piotr Drabik
19.02.2019 09:30
Niskie wynagrodzenie głównym źródłem frustracji wśród Polaków. Wynagrodzenie 2019
fot. Kaspars Grinvalds/Shutterstock (ilustracyjne)

Dla 40 proc. Polaków niskie płace są najczęstszą przyczyną frustracji – wynika z badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Niewielkie wynagrodzenie częściej przygnębia kobiety niż mężczyzn.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy jesteś zadowolony/-a ze swojej pensji?

Liczba głosów:

Kto jest najbardziej niezadowolony ze swojej pensji?

Jak wskazano w raporcie „Nastawienie do finansów”, wynagrodzenia najczęściej frustrują osoby w przedziale 18-24 lata oraz osoby w wieku 25-34 i 45-54 lat. To powód do zmartwień dla niemal połowy z nich. Nieznacznie rzadziej nieusatysfakcjonowane są osoby w wieku 35-44 lata (39 proc. ankietowanych).

Rola finansów na liście zmartwień maleje po 54. roku życia. Wówczas rośnie bowiem „niezadowolenie z powodu słabego zdrowia i wydatków na leki”. Nierówność płac pomiędzy pracownikami różnych płci powoduje też, że niska pensja częściej przygnębia kobiety (43 proc.) niż mężczyzn (37 proc.).

Zobacz także

Najbardziej niezadowoleni ze swojej pensji są mieszkańcy województwa lubelskiego. Swoje płace ocenili gorzej, niż wynosi średnia dla kraju, również ankietowani z Pomorza, Wielkopolski, Podkarpacia, Warmii i Mazur oraz woj. kujawsko-pomorskiego.

Najmniej powodów do narzekań na płace mają natomiast osoby żyjące w woj. zachodniopomorskim i mazowieckim – wskazało BIG.

Co frustruje Polaków najbardziej?

Z danych BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, że niemal połowa osób z opóźnionymi płatnościami rat kredytów (na minimum 200 zł, przeterminowanymi o 30 dni) i bieżących rachunków ma zaległości nieprzekraczające 5 tys. zł.

Poza niskimi zarobkami (40 proc.) na liście najczęstszych frustracji znalazło się słabe zdrowie (23 proc.), wydatki na leki i leczenie (22 proc.) oraz swój wygląd (11 proc.).

Co ciekawe, aparycja psuje humor nieco bardziej niż miejsce zamieszkania, partner, wielkość mieszkania, a także nieciekawa praca. Z kolei, na ostatniej pozycji listy frustracji znalazło się wykształcenie.

Zobacz także

Najbardziej sfrustrowane są najmłodsze pokolenia 18-24-latków oraz 25 -34-latków, znajdujące na dorobku (ok. 85 proc. ankietowanych). Wśród 65-74 latków frustruje się 72 proc. badanych, czyli o 13 proc. mniej niż wśród młodych.

Ogólnie w społeczeństwie 21 proc. osób odpowiada, że nie ma powodów do rozgoryczenia. Niewykluczone, że po tym, jak płace wzrosną jeszcze bardziej, przybędzie też zadowolonych rodaków.

Jak przeprowadzono badanie?

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku każdy Polak pracujący na etacie zarobił średnio ponad 3261 zł na rękę, czyli 4585 zł brutto.

W porównaniu z 2017 rokiem płaca wzrosła realnie o 5,3 proc., znacznie więcej niż rok wcześniej, gdy było to 3,4 proc. We wtorek GUS poda dane o styczniowej zmianie płac w sektorze przedsiębiorstw.

Badanie zrealizowała na zlecenie BIG InfoMonitor firma Quality Watch, techniką wywiadów internetowych (CAWI) wspomaganych komputerowo na reprezentatywnej próbie 1296 dorosłych mieszkańców Polski w październiku 2018.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając na podstawie Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD