Zamknij

Nieprzerwany wzrost sprzedaży aut osobowych i dostawczych

Olga Papiernik
08.12.2017 12:13
Nieprzerwany wzrost sprzedaży aut osobowych i dostawczych
fot. why kei on Unsplash

W listopadzie br. zarejestrowano 45 961 nowych samochodów osobowych oraz dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 tony, czyli o 9% więcej niż rok wcześniej oraz o 0,04% mniej niż w październiku br., podał IBRM Samar, powołując się na dane CEPiK.

"Listopad był kolejnym, już trzydziestym drugim, miesiącem nieprzerwanego wzrostu sprzedaży aut osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5t w porównaniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku. Biorąc pod uwagę liczbę nowych rejestracji był to najlepszy listopad w XXI wieku, zarówno pod względem sprzedaży samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony, jak i licząc wyłącznie samochody osobowe. Tak dobry wynik wiąże się z tradycyjną intensyfikacją sprzedaży samochodów w ostatnim kwartale roku. Jednocześnie sprzedaż w listopadzie była nieco niższa niż w październiku, co z kolei może wiązać się z mniejszą liczbą dni roboczych w jedenastym miesiącu roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca (co wynikało z dwóch dodatkowych dni wolnych od pracy – 1 oraz 11 listopada)" - czytamy w komunikacie.

Dane skumulowane (491 437 szt.) wykazują wzrost sprzedaży w 2017 roku o 15,26%.

"Utrzymująca się od prawie trzech lat wysoka sprzedaż to zasługa dużej aktywności po stronie klienta instytucjonalnego. Od dłuższego czasu to właśnie klienci instytucjonalni stanowią siłę napędową rejestracji nowych samochodów. W listopadzie kupili oni o 10% więcej samochodów osobowych niż rok wcześniej, a w ciągu jedenastu miesięcy 2017 roku zakupy firmowe również wzrosły rok do roku, o 20,5% " - czytamy dalej.

W listopadzie 2017 roku udział klientów indywidualnych w całkowitej liczbie rejestracji samochodów osobowych wyniósł 32,1%. Udział firm osiągnął poziom 67,9%. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że klienci instytucjonalni kupili 28 018 aut. Udział klientów firmowych w 2017 roku wyniósł 69,43%. Statystyka ta jednak nie uwzględnia osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek cywilnych, które w CEPiK klasyfikowane są w grupie „osób fizycznych". Ponieważ w grupie osób fizycznych mogą również znaleźć się firmy, rzeczywisty rozkład rejestracji pomiędzy obiema grupami klientów może się różnić, jeszcze bardziej zwiększając różnicę pomiędzy nimi, podano także.

Według danych zawartych w Centralnej Ewidencji Pojazdów w listopadzie 2017 roku zarejestrowano w Polsce 4 727 samochodów, o 4,70% (-233 szt.) mniej niż rok wcześniej i o 13,14% (-715 szt.) mniej niż w październiku 2017 roku. W sumie, dotychczas w 2017 roku zarejestrowano w Polsce 54 140 samochodów dostawczych, o 0,44% więcej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

ISBnews/OP