Oceń
Mandaty karne mają różne rodzaje, jednak w Polsce najczęściej przyznaje się mandat kredytowany. Co więcej, od pewnego czasu istnieje możliwość opłacenia grzywny przelewem. Jeśli wybieramy taką opcję, musimy pamiętać o odpowiednim wybraniu symbolu formularza, który będzie oznaczony słowem mandat. Te rzeczy musicie wiedzieć.
Mandat karny może zostać przyznany przez policję i straż gminną lub miejską. Postępowanie mandatowe jest związane z opłaceniem grzywny za popełnienie wykroczenia, która nie może wynosić więcej niż 500 złotych.
Jeśli jednak nastąpi nałożenie się kilku wykroczeń, grzywna może sięgnąć nawet 1000 złotych. W przypadkach, określonych w taryfikatorze mandatów, możemy mieć do czynienia z jeszcze wyższymi karami.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku inspektora pracy, który sprawdza, czy nie pojawiły się jakieś wykroczenia niezgodne z prawami pracowniczymi. W takim wypadku inspektor może nałożyć mandat karny w wysokości 5 tysięcy złotych, jeśli nieodpowiednie zachowanie powtórzyło się już kilkukrotnie.
Co jeszcze musicie wiedzieć o mandatach karnych?
Zobacz także: Mandat za parkowanie może być bardzo wysoki! Lepiej nie parkuj na zakazie
Mandat karny - warunki nałożenia
Mandat nigdy nie jest przyjemną rzeczą. Zwłaszcza ten karny, którego suma może przyprawiać o zawrót głowy. W jakich przypadkach policjant może nałożyć na nas mandat karny?
Jeśli ustawa nie stanowi inaczej, funkcjonariusz policji może nałożyć grzywnę w postaci mandatu karnego tylko w określonych sytuacjach, takich jak:
- schwytanie sprawcy wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia,
- stwierdzenie popełnienia wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy, bez wątpliwości, kto popełnił wykroczenie,
- stwierdzenie popełnienia wykroczenia przy użyciu przyrządu kontrolno-pomiarowego lub urządzenia rejestrującego, gdy sprawca nie został schwytany i nie ma wątpliwości co do osoby, która popełniła wykroczenie.
Funkcjonariusz musi poinformować sprawcę o wysokości mandatu, przyczynie jego przyznania oraz możliwości odmowy i konsekwencjach takiego postępowania.
Zobacz także: Mandat za przekroczenie prędkości może zaboleć. Poznaj stawki i punkty karne
Mandat karny - rodzaje
Istnieje kilka rodzajów grzywny, którą można ukarać sprawcę, jednak każda z nich nałożona jest w drodze mandatu karnego:
- wydawanego sprawcy po uiszczeniu grzywny bezpośrednio funkcjonariuszowi policji, który nałożył mandat,
- kredytowanego, wydawanego sprawcy za potwierdzeniem odbioru,
- zaocznego.
Od 2017 roku sprawca ma możliwość w dwóch pierwszych wypadkach zapłacić nie tylko gotówką, ale także kartą płatniczą, jeśli funkcjonariusz ma przy sobie odpowiednie urządzenie. Grzywnę uważa się za uiszczoną w momencie potwierdzenia płatności. Za wszelkie koszty związane z autoryzacją transakcji i przekazem środków na odpowiednie konto płaci ukarany. Funkcjonariusz ma obowiązek poinformować sprawcę o możliwości płatności bezgotówkowej i dodatkowych opłatach.
Zobacz także: Czym jest hipoteka? Zobacz, jak działa, sprawdź swoje prawa i jej rodzaje
Mandat karny - przelew
Od pewnego czasu mandat karny można zapłacić za pomocą przelewu bankowego. Choć jest to duże uproszczenie, wiele osób nie do końca wie, jak poradzić sobie z tego typu transakcją. Oto kilka najważniejszych elementów, o których nie można zapomnieć:
- w polu symbol formularza należy wybrać z dostępnych możliwości słowo "mandat",
- w polu identyfikator zobowiązania/tytuł przelewu wpisujemy numer i serię mandatu, dzięki czemu system bez problemu przyporządkuje opłatę do odpowiedniej osoby,
- w zależności od banku, z którego korzystamy, należy wybrać zakładkę dedykowaną obsłudze płatności mandatów. Najczęściej nazywają się one: przelew podatkowy, przelew do urzędu skarbowego, przelew US
Numer rachunku bankowego urzędu należy poprzedzić numerem IBAN.
Zobacz także: Czym jest dodatek aktywizacyjny i dla kogo jest przeznaczony? Sprawdź, ile wynosi i jakie dokumenty złożyć
Mandat karny - kredytowany
Mandat kredytowany najczęściej nałożony jest na osoby, których miejscem stałego zamieszkania lub pobytu jest Polska. Powinien zawierać informacje o tym, że wymierzona kara pieniężna musi zostać uiszczona w okresie 7 dni od jego przyjęcia i jakie skutki związane są z nieopłaceniem grzywny. O czym warto pamiętać? Mandat staje się prawomocny w momencie pokwitowania go przez osobę, która popełniła wykroczenie.
Mandat karny - przedawnienie
Wiele osób zwleka z płaceniem mandatu, ponieważ ma nadzieję, że w końcu nastąpi jego przedawnienie. Czy faktycznie jest to dobra droga i warto czekać? Nie uiszczając opłaty za mandat, w każdej chwili możemy oczekiwać komornika, który przyjdzie ściągnąć dług. Oczywiście w takiej sytuacji naliczane są również odsetki.
Zgodnie z przepisami mandat karny ulega przedawnieniu dopiero po roku od wystawienia. Jeśli jednak w tym czasie wszczęto postępowanie, okres ten przedłuża się do 2 lat. Najczęściej przyznawanym mandatem jest mandat kredytowany, co oznacza, że państwo ma znacznie więcej czasu na wyegzekwowanie kary, bo są to w sumie aż 3 lata.
Jeżeli w przeciągu 3 lat od uprawomocnienia mandatu nie dojdzie do ściągnięcia należności, osoba ukarana nie będzie musiała wnieść opłaty. Pomimo przedawnienia wierzyciel może starać się o odzyskanie pieniędzy, jednak musi założyć sprawę w sądzie. W takiej sytuacji pozwany musi podnieść zarzut przedawnienia i wnioskować o oddalenie powództwa.
Zobacz także: Kiedy należy ubiegać się o ekwiwalent za urlop? Sprawdź, jaka kwota ci przysługuje
Oceń artykuł
