Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ministerstwo Finansów apeluje o opóźnienie programu „mama plus”

10.01.2019 11:05
xxx biznes

Resort finansów ostrzega, że w tegorocznym budżecie nie ma środków na realizację od marca dodatków emerytalnych dla matek co najmniej czwórki dzieci. Ministerstwo kierowane przez Teresę Czerwińską proponuje, aby przesunąć w czasie wprowadzenie zmian. Innego zdania są pozostali ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego. 

Mama plus. Ministerstwo Finansów proponuje opóźnienie przepisów fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Podczas ostatniego posiedzenia Stały Komitet Rady Ministrów zarekomendował wejście w życie ustawy o tzw. matczynych emeryturach. Zakłada ona wprowadzenie od marca tego roku świadczenia dla matek co najmniej czwórki dzieci, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat (w przypadku ojców po osiągnięciu 65. roku życia).

Resort finansów: nie ma na ten cel pieniędzy

W ministerialnych opiniach do projektu duże zastrzeżenia złożył resort finansów. Zaleca on odsunięcie w czasie wejścia programu potocznie nazywanego „mama plus”.

„Wymaga podkreślenia, że w projekcie budżetu na rok 2019, w rezerwach celowych, zostały zaplanowane wydatki w kwocie 1.079 mln zł (poz. 79 rezerw), z przeznaczeniem na uzupełnienie środków na wypłatę i waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych oraz na świadczenia uzupełniające. Koszty projektowanych zmian z obu tych ustaw są znacznie wyższe niż planowane i zabezpieczone środki w rezerwie celowej, stąd zasadne wydaje się, aby projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym wchodził w życie w terminie późniejszym, niż 1 marca 2019 roku” – napisano w opinii podpisanej przez Leszka Skibę, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów.

Odnosząc się do tych propozycji, autor ustawy – czyli Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – podkreślił, że decyzja o ewentualnym przesunięciu powinna należeć do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Zdecydował on nie opóźniać wejścia w życie programu „mama plus”.

Według załączonych do projektu ustawy wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w tym roku na dodatki dla matek na emeryturach trzeba zarezerwować 935,4 mln zł. Natomiast przez najbliższą dekadę program będzie kosztował budżet państwa ponad 12 miliardów złotych.

Co to jest program „mama plus”?

Zostanie nim objęte w sumie około 85,8 tys. osób. O świadczenie z programu „Mama 4+” będą mogły się ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat oraz ojcowie po osiągnięciu 65 lat.

Program „Mama 4+” zacznie planowo obowiązywać od marca 2019 roku. Realizować go będzie ZUS oraz KRUS. Osoba, która wychowała co najmniej 4 dzieci, będzie mogła otrzymać świadczenie po złożeniu wniosku.

RadioZET.pl/RCL/PTD

Oceń