Zamknij

Program Mama 4 plus wystartował. Ile już złożono wniosków?

Piotr Drabik
01.03.2019 08:29
Mama 4 plus. Program wystartował. Zasady. Dla kogo. Jak złożyć wnioski
fot. gov.pl/rodzina

Już ponad 6,2 tys. wniosków złożono o rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4 plus. Najnowszy program socjalny rządu wchodzi w życie z początkiem marca.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Mama 4 plus, czyli tzw. matczyne emerytury, wchodzi w życie od 1 marca.

W ramach programu matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, zyskają prawo do minimalnej emerytury – 1100 zł brutto. Wnioski o przyznanie świadczenia przyjmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Zobacz także

Ile już włożono wniosków o Mama 4 plus?

– Mimo że dopiero od jutra zaczyna obowiązywać świadczenie rodzicielskie uzupełniające dla „Mam 4 plus”, wywołało już duże zainteresowanie. Już przed czasem 6212 osób złożyło wnioski – powiedziała Rafalska.

Pani prezes (ZUS Gertruda – przyp. red.) Uścińska mówiła dziś, że wśród tych wnioskodawców jest 16 mam w wieku 90-99 lat – poinformowała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej w Radiu Plus.

Podała, że wśród wnioskodawców jest też wiele matek w wieku 70, 80 lat, a także 10 ojców. „Są to wdowcy, którzy też wychowywali co najmniej czworo dzieci” – wyjaśniła.

– Proszę odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie świadczenia miały (te osoby – przyp. red.) do tej pory, kto o nich pamiętał, z czego one żyły – mówiła Rafalska. Podkreśliła, że świadczenie Mama 4 plus to forma zadośćuczynienia, ma charakter godnościowy.

Zobacz także

Komu przysługuje Mama 4 plus?

Zgodnie z ustawą o świadczenie w ramach programu Mama 4 plus mogą się ubiegać matki po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lat. W razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci świadczenie po osiągnięciu 65 lat przysługuje także ojcom czworga dzieci.

Matczyną emeryturę przyznaje – co do zasady – na wniosek osoby zainteresowanej (matki lub ojca) Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w decyzji administracyjnej, po zbadaniu m.in. sytuacji dochodowej wnioskującego.

Świadczenie przysługuje w takiej wysokości, aby łącznie z pobieraną emeryturą nie przekroczyło jej kwoty minimalnej – 1100 zł brutto. Gdy osoba nie ma prawa do emerytury, świadczenie wyniesie właśnie 1100 zł.

Prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego zyskają także osoby sprawujące opiekę nad dziećmi w ramach rodzinnej pieczy zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej. Osoby takie muszą dołączyć do wniosku orzeczenie sądu o powierzeniu im sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem.

Zgodnie z szacunkami ZUS około 92 tys. osób już na starcie spełnia warunki do przyznania świadczenia. W budżecie państwa w 2019 roku na program Mama 4 plus zagwarantowano około 801,3 mln zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD