Zamknij

Listy z ZUS trafią do skrzynek ponad 20 milionów Polaków

18.06.2019 08:10
Listy z ZUS zostaną wysłane do ponad 20 milionów Polaków. Dlaczego? Emerytura 2019
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął największą w roku zbiorczą wysyłkę listów z informacją o stanie konta na poczet przyszłej emerytury. Do końca sierpnia trafią one do około 20,5 milionów Polaków.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

ZUS, podobnie jak w poprzednich latach, rozpoczyna akcję wysyłania listów do swoich klientów. 

Co znajdzie się w liście z ZUS?

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz przypomniał, że wysyłana Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU) zawiera stan naszych finansów na koncie w ZUS na dzień 31 grudnia 2018 roku i obejmuje zwaloryzowane kwoty: kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2017 roku.

We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja ze wskaźnikiem 109,2 proc. Dodatkowo nasz kapitał powiększony jest o wpłacone składki z całego 2018 roku.

Zobacz także

Miniony rok mamy dodatkowo w IOSKU rozbity na poszczególne miesiące z przypisanymi do nich kwotami wpłaconych składek. Klienci odkładający składki w tak zwanym II filarze w ZUS dowiedzą się z listu również, jak wygląda stan ich subkonta.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS

– Obok kwoty ogólnej, stan subkonta oraz kwota przekazana przez ZUS do Otwartego Funduszu Emerytalnego (jeżeli klient odkłada jeszcze środki w OFE) przedstawione są z wyróżnieniem składek, które należało odprowadzić i które zostały rzeczywiście odprowadzone. W większości przypadków obie kwoty są tożsame – dodał.

Wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat, otrzymają w korespondencji również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS.

Jak wyjaśnił Andrusiewicz, ZUS stosuje dwa warianty tych wyliczeń.

 Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy. Pamiętajmy przy tym, że te wyliczenia to tylko pewna prognoza, która będzie się zmieniać wraz z podejmowanymi w naszym życiu decyzjami co do dalszej kariery zawodowej – zaznaczył.

Zobacz także

Do kiedy zostaną wysłane listy z ZUS?

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego trafi do ok. 20,5 mln osób, które mają opłaconą w ostatnich 20 latach przynajmniej jedną składkę na swoje ubezpieczenie emerytalne lub posiadają wyliczony już kapitał początkowy, który odtwarza składki płacone przed 1999 roku.

Blisko 2,5 mln z nich otrzyma tę korespondencję elektronicznie, na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Zachęcam każdego naszego klienta do przeczytania korespondencji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To bardzo ważne, by mieć świadomość stanu swoich finansów odkładanych na emerytalną przyszłość. Równie istotne jest zweryfikowanie, czy pracodawca odprowadza za nas rzetelnie składki. List z ZUS-u to nasza przyszłość, więc okażmy jej należytą troskę.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

Zakład zwraca uwagę, że informacja o stanie konta ubezpieczonego napisana jest prostym językiem, a dodatkowo zawiera instrukcję, jak czytać poszczególne pozycje danych.

Wysyłka informacji powinna zakończyć się do 31 sierpnia tego roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP