Zamknij

Kredyt gotówkowy przez internet - jak zrobić to z głową?

Kredyt gotówkowy przez internet - jak zrobić to z głową?
fot. Materiały prasowe

Kredyt gotówkowy w czasie pandemii COVID-19 może okazać się nieco trudniejszy do wzięcia niż w "normalnych czasach". Sprawdzamy, które banki serwują klientom oferty online, a także w którym banku znajdziemy najtańszy kredyt gotówkowy.

Najprostszym sposobem, by szybko znaleźć kredyt gotówkowy przez Internet, jest skorzystanie z gotowych rankingów takich produktów. Na portalach o tematyce finansowej tworzone są na bieżąco listy rozmaitych ofert bankowych, w tym również kredytów dostępnych online. Jednym z nich jest Totalmoney.pl, gdzie za pomocą rankingu kredytów gotówkowych, można znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy.

Takie zestawienia określonych rodzajów kredytów pomagają przy okazji wytypować korzystne oferty, a więc oszczędzają czas, jaki musielibyśmy poświęcić na porównywanie warunków w różnych instytucjach.

Zobacz także: Czym jest hipoteka? Zobacz, jak działa, sprawdź swoje prawa i jej rodzaje

Kredyt gotówkowy online w banku, gdzie mamy konto

Chcąc zaciągnąć szybki kredyt gotówkowy przez Internet, warto w pierwszej kolejności sprawdzić, czy można się o niego ubiegać w banku, w którym mamy konto osobiste z dostępem online. Większość instytucji udostępnia bowiem dla swoich klientów w serwisach transakcyjnych możliwość złożenia w sposób całkowicie zdalny wniosku o kredyt lub pożyczkę. Zwykle więc wystarczy wypełnić krótki formularz i odpowiedzieć na kilka pytań oraz wskazać parametry kredytu, o jaki chcemy się ubiegać (kwota, okres spłaty, wysokość raty itp.).

Osoby, które otrzymują na konto bankowe regularnie wynagrodzenie za pracę lub inne stałe dochody, zwykle mogą ubiegać się o kredyt gotówkowy bez zaświadczeń przez Internet. Bank sprawdzi ich dochody i zdolność kredytową na podstawie historii rachunku. Niestety w wielu przypadkach w celu zawarcia umowy o kredyt nie obędzie się bez wizyty w placówce.

Które banki proponują kredyt gotówkowy przez Internet?

Jeżeli wolimy skorzystać z usług innego banku, znalezienie odpowiedniej oferty będzie wymagało porównania warunków w kilku instytucjach, ponieważ każda z nich proponuje takie internetowe produkty na zupełnie odmiennych zasadach. Dla klientów z zewnątrz banki często proponują przez Internet wyłącznie proste pożyczki gotówkowe w niewielkiej kwocie. Przykładowo w banku PKO BP całkowicie zdalnie można pożyczyć maksymalnie 4500 zł, a w BNP Paribas do 30 000 zł. Są jednak i znacznie wyższe oferty np.:

  • pożyczka internetowa w Alior Bank – dostępna jest w kwocie do 150 000 zł
  • elastyczna pożyczka gotówkowa online w Citi Handlowy – dostępna do 150 000 zł
  • kredyt gotówkowy online w Santander – do 100 000 zł.

Warto podkreślić, że wskutek pandemii koronawirusa zaciągnięcie zobowiązania online w banku jest dzisiaj znacznie łatwiejsze niż rok wcześniej. Kiedyś takie oferty były dostępne głównie na rynku pozabankowym. Dzisiaj mamy do wyboru już nie tylko chwilówki online, ale także bankowe kredyty przez Internet.

Szybki kredyt gotówkowy przez Internet – jak się o niego ubiegać?

Procedura ubiegania się o kredyt gotówkowy przez Internet w każdym banku przebiega nieco inaczej. Najczęściej polega na wypełnieniu formularza wniosku online oraz ewentualnie odbyciu rozmowy telefonicznej z przedstawicielem banku.

W wielu instytucjach niezbędne jest również przesłanie drogą elektroniczną dokumentów potwierdzających wysokość i źródło dochodów. Przykładowo, w banku Citi Handlowym oraz mBanku należy przesłać w ten sposób zaświadczenie o zarobkach lub wyciąg z konta, na które wpływa wynagrodzenie. Niektóre instytucje proponują jednak prosty kredyt gotówkowy na dowód przez Internet, do którego potrzebny jest wyłącznie dowód osobisty.

Na podstawie takich dokumentów oraz informacji pozyskanych od klienta banki podejmują decyzję kredytową – do tego momentu wszystko odbywa się zdalnie. Samo zawarcie umowy, które jest niezbędne do uruchomienia środków, może odbyć się w różny sposób np.:

  • w placówce,
  • w obecności kuriera, który dostarczy dokumenty na wskazany adres,
  • w sposób zdalny – wówczas niezbędne jest potwierdzenie tożsamości np. w Alior Banku wystarczy w tym celu przesłać do banku swoje zdjęcie zrobione telefonem oraz zdjęcie dowodu osobistego.

Warto pamiętać, że kredyty gotówkowe przez Internet są prostsze do zaciągnięcia pod względem formalności, jednak wymagają spełnienia podobnych warunków co produkty standardowe oferowane w placówce. Banki i w tym przypadku przed udzieleniem finansowania badają zdolność i wiarygodność kredytową klienta, analizując jego dochody i zobowiązania, a także historię kredytową w BIK. W przypadku braku odpowiedniej zdolności kredytowej można skorzystać z pozabankowej pożyczki online, która jest jeszcze prostsza pod względem formalności i dostępna także dla osób o mniej ustabilizowanej sytuacji finansowej.