Zamknij

Koszty wychowania dzieci wzrosły. 500 plus pokrywa tylko część wydatków

Piotr Drabik
30.05.2019 18:35
Ile kosztuje wychowanie dzieci? 500 plus pomaga tylko częściowo
fot. Studio Romantic/Shutterstock (ilustracyjne)

Od 200 do 225 tys. złotych - tyle trzeba wydać na wychowanie jednego dziecka do 18. roku życia. Z kolei w przypadku dwójki dzieci to wydatek nawet 400 tys. zł. Według Centrum im. Adama Smitha 500 plus tylko w części pomaga pokryć wydatki związane z utrzymaniem rodziny.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy 500 plus powinno być wypłacane bogatym rodzinom?

Liczba głosów:

Centrum im. Adama Smitha zaprezentował tegoroczną wersje raportu o kosztach wychowania dzieci.

Ile kosztuje wychowanie dziecka?

Według danych za ten rok do osiągnięcia osiemnastego roku życia na wychowanie jednego dziecka od 200 do 225 tys. złotych. Natomiast dwójka dzieci to wydatek od 370 do 400 tys. złotych.

Zobacz także

Dla porównania - w ubiegłym roku te odpowiednio wynosiły od 190 do 210 tys. złotych (przy jednym dziecku) i od 350 do 385 tys. złotych (przy dwóch dzieciach).

Koszty wychowania dzieci, mierzone jako stopień pogorszenia standardu życia wynikający z wychowywania i utrzymania dziecka, są stosunkowo wysokie. Sięgają od 15 do 30 proc. budżetu rodziny.

Przez trzy lata (2015-2018) wzrost kosztów wychowania dzieci, wynikające z ogólnego wzrostu kosztów życia w Polsce, zwiększyły się o około 61 procent. Z drugiej strony wpływ na to miało wprowadzenie świadczenia z rządowego programu Rodzina 500 Plus.

Zdaniem ekspertów Centrum im. Adama Smitha rozszerzenie 500 plus także na pierwsze dziecko (od lipca tego roku) stanie się rodzajem usługi cash-back - czyli zwrotem  części wcześniej wydanych przez rodziców pieniędzy.

Zobacz także

Czy 500 plus obniżyło wydatki w rodzinie?

Wydatki w ramach programu 500 plus w ubiegłym roku wyniosły ok. 21 mld złotych. Z kolei roczna kwota podatku VAT płacona przy okazji wydatków na wszystkie dzieci w Polsce wynosi według szacunków Centrum im. Adama Smitha około 10,5 mld zł.

W rezultacie - podatek VAT od wydatków poniesionych na dzieci zabiera około połowę wartości 500 plus, jeszcze przed uwzględnieniem oczekiwanego skokowego wzrostu jego wartości w 2019 roku, czyli objęciem nim wszystkich dzieci.

Dla porównania rodzina z trójką dzieci (czyli pięć osób) w ramach zakupów zwraca rządowi w zapłaconym podatku VAT jedno z dwóch świadczeń 500 plus.

"Zauważmy, że podatek VAT jest liczony od wydatków na wszystkie dzieci, a 500 plus do połowy roku 2019 nie przysługiwało wszystkim dzieciom" - wskazało Centrum im. Adama Smitha.

Andrzej Sadowski, szef Centrum im. Adama Smitha, stwierdził, że 500 plus jest mimo wszystko największą do tej pory w Polsce powszechną sensu stricto obniżką opodatkowania rodzin od 1989 roku i po prostu zryczałtowanym zwrotem podatku.

Dr Tomasz Baran, pracownik naukowy Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawił najnowsze badania opinii publicznej Centrum im. Adama Smitha i Panelu Badawczego Ariadna dotyczące kosztów wychowania dzieci.

Zauważył, że posiadanie dzieci jest olbrzymim obciążeniem finansowym dla rodziców i dlatego program 500 plus ma nie tylko znacznie finansowe, ale również psychologiczne.

Dzięki niemu rodzice mogą mieć poczucie, że nie są z tym obciążeniem pozostawieni sami sobie, że rząd stara się ich wspierać.

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD