Zamknij

Nowy bank rozpoczyna działalność. KNF dała zielone światło

Piotr Drabik
02.01.2019 16:19
ING Bank Hipoteczny. KNF wyraziła zgodę na rozpoczęcie działalności nowego banku
fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na rozpoczęcie działalności przez ING Bank Hipoteczny Spółka Akcyjna - poinformowała KNF w środowym komunikacie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Decyzja zapadała na pierwszym w tym roku posiedzeniu KNF.

Od stycznia obowiązuje bowiem ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru, na podstawie której Urząd KNF zmienił swój status, stając się państwową osobę prawną.

Komisja jednogłośnie zezwoliła na rozpoczęcie działalności przez ING Bank Hipoteczny Spółka Akcyjna.

Zobacz także

W myśl komunikatu bank ten spełnia wymogi zawarte w prawie bankowym: jest należycie przygotowany organizacyjnie do rozpoczęcia działalności; zgromadził w całości kapitał założycielski; dysponuje odpowiednimi warunkami do przechowywania środków pieniężnych i innych wartości, z uwzględnieniem zakresu i rodzaju prowadzonej działalności bankowej; spełnia inne warunki określone w decyzji o wydaniu zezwolenia na utworzenie banku.

Komunikat przypomina, że w dniu 16 stycznia 2018 roku KNF wydała zezwolenie na utworzenie ING Banku Hipotecznego SA, zatwierdzając jednocześnie statut oraz skład pierwszego zarządu.

Zobacz także

"KNF stwierdziła, że ING Bank Hipoteczny SA spełnia wymogi określone w art. 36 ust 3 ustawy Prawo bankowe, wobec czego nie zachodzą przesłanki, które nie pozwalałyby udzielić zezwolenia na rozpoczęcie działalności przez ten bank" - głosi środowy komunikat KNF.

Jak tłumaczy na swojej stronie internetowej, celem ING Banku Hipotecznego "będzie emisja długoterminowych listów zastawnych, których podstawę stanowić będą wierzytelności z tytułu kredytów zabezpieczonych hipoteką nabywane od ING Banku Śląskiego S.A. lub innych banków".

Prezesem zarządu nowego banku został Mirosław Boda, który również jest od 2006 roku wiceprezesem zarządu ING Banku Śląskiego. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD