Zamknij

OC nie dla hulajnóg elektrycznych. Ubezpieczyciele nie chcą wypłacać pieniędzy

Piotr Drabik
08.04.2019 14:05
Hulajnogi elektryczne bez OC. Ubezpieczyciele nie chcą wypłacać pieniędzy
fot. FXQuadro/Shutterstock (ilustracyjne)

Coraz częściej zdarzają się wypadki z udziałem elektrycznych hulajnóg i deskorolek. Dlatego że nie są one traktowane jako pojazdy, poszkodowani mają problemy z uzyskaniem pieniędzy od ubezpieczyciela.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy elektryczne hulajnogi powinny zniknąć z polskich miast?

Liczba głosów:

Jak podała „Rzeczpospolita”, Ministerstwo Infrastruktury nadal nie uregulowało prawnie małych pojazdów elektrycznych, głównie hulajnóg i deskorolek. W ostatnich miesiącach ich liczba wzrosła lawinowo, a w największych polskich miastach już kilka firm oferuje wynajem hulajnóg na prąd. 

Rośnie również liczba wypadków z udziałem pojazdów, które według obecnych przepisów nie mogą być dopuszczone do ruchu po drogach. Informować mają o tym obowiązkowo wszyscy, którzy pożyczają elektryczne hulajnogi czy deskorolki. 

Zobacz także

Czy można mieć OC na hulajnogę elektryczną?

Okazje się, że po wypadku z udziałem takiego pojazdu sprawca może liczyć się z grzywną, a poszkodowany może mieć problemy z wyegzekwowaniem ubezpieczenia OC. W rezultacie za leczenie np. złamanych kończyn i innych obrażeń ranny musi płacić z własnej kieszeni. 

Najpierw trzeba uregulować prawnie kwestię samych urządzeń i zasad ich poruszania się po drogach [...] Jeśli teraz wprowadzimy OC, a użytkownik sprzętu będzie się poruszał po drodze, a nie po chodniku, to i tak ubezpieczenie go nie obejmie – wskazał Mariusz Sztal, wieloletni warszawski egzaminator na prawo jazdy, cytowany przez gazetę.

Elektryczne hulajnogi stwarzają coraz większe problemy. Pojazdy znikają z ulic

W jego ocenie użytkowników hulajnóg i deskorolek z prądem powinno się traktować taj samo jak rowerzystów. „Przypisałbym OC do konkretnego człowieka, a nie pojazdu” – dodał. 

Nad zmianą przepisów dotyczących ubezpieczenia drogowego w ubiegłym roku pochyliła się Komisja Europejska. Proponowała wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia dla użytkowników elektrycznych pojazdów.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD