Zamknij

GUS podał najnowsze dane o pensjach w przedsiębiorstwach

Piotr Drabik
19.02.2019 19:47
GUS podał najnowsze dane o pensjach w przedsiębiorstwach. Wynagrodzenia
fot. Karolina Chaberek/Shutterstock (ilustracyjne)

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu tego roku wyniosło 4931,8 złotych. Zdaniem analityków bankowych to dobre wieści, ale jednocześnie odbicie dobrej sytuacji na rynku w roku minionym.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

We wtorek GUS podał najnowsze dane dotyczące wynagrodzeń w przedsiębiorstwa.

W pierwszym miesiącu nowego roku średnia pensja w sektorze prywatnym wynosiła 4931,8 złotych brutto. To wzrost rok do roku o 7,5 proc. Ponadto zatrudnienie w tej gałęzi gospodarki rok do roku wzrosło o 2,9 proc.

Zdaniem analityków PKO BP z Departamentu Analiz Ekonomicznych styczniowe dane z rynku pracy potwierdziły, że głosy o wygasaniu presji płacowej w gospodarce były przedwczesne.

Zobacz także

"Przyspieszenie wynagrodzeń nastąpiło pomimo dużej rewizji próby przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób, która zaowocowała podniesieniem zatrudnienia w sektorze o 135,7 tys. osób. Są to pracownicy z małych jednostek, które w ubiegłym roku znajdowały się poniżej progu 9 pracowników, gdzie wynagrodzenia są z reguły niższe niż w dużych jednostkach" - napisali w komentarzu.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

W ich ocenie solidne przyspieszenie przeciętnego wynagrodzenia wpisuje się w obraz rynku pracy z ostatniego badania koniunktury Narodowego Banku Polskiego, które wskazało na znaczące przyspieszenie presji płacowej na początku 2019 (chociaż dane były zaburzone przez zmiany metodyczne).

Wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach skomentowali we wtorek również analitycy mBanku.

"To bardzo dobry wynik, trzeba jednak pamiętać, że to w większości efekt corocznej zmiany próby sektora przedsiębiorstw, a więc echo wzrostów zatrudnienia na przestrzeni roku poprzedniego" - podkreślono we wpisie na Twitterze.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD