Zamknij

Frankowicze wygrają z bankami w sądach? Pomóc może opinia TSUE

Piotr Drabik
23.05.2019 14:08
Frankowicze. Unijny trybunał w opinii po stronie konsumentów, a nie banków
fot. Jan BIELECKI/East News (ilustracyjne)

Zawsze konsument musi sobie postawić pytanie czy unieważnienie umowy będzie zawsze dla niego korzystne - podkreśliła Katarzyna Szwedo-Mackiewicz, zastępca dyrektora w biurze Rzecznika Finansowego, komentując planowany wyrok unijnego trybunału w sprawie frankowiczów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy państwo powinno pomóc frankowiczom?

Liczba głosów:

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej toczy się sprawa zapytań prejudycjalnych w sprawie rozstrzygnięcia umów bankowych na kredyty we w frankach szwajcarskich.

Wysłał je Sąd Okręgowy w Warszawie, przed którym toczy się sprawa małżeństwa D., którzy pozwali bank za nieuczciwy mechanizm indeksowania kredytu we frankach. 

Zobacz także

Sądy staną po stronie frankowiczów?

- Banki zapewne nie będą uznawać umowy za nieważne, a klient będzie musiał złożyć powództwo i iść do sądu - tłumaczyła Katarzyna Szwedo-Mackiewicz, zastępca dyrektora w biurze Rzecznika Finansowego w rozmowie z portalem Gazeta.pl. Dodała, że "sąd będzie związany wolą konsumenta".

- Czyli jeżeli konsument stwierdzi, że w przypadku uznania przez sąd, że postanowienia umowne są niedozwolone, a w związku z tym umowa upada i taka będzie wola klienta, muszą (banki - przyp. red.) wziąć to pod uwagę - komentowała.

Katarzyna Szwedo-Mackiewicz wskazała, że nie zawsze anulowanie zapisów umowy pomoże frankowiczom.

- Zawsze konsument musi sobie postawić pytanie czy unieważnienie umowy będzie zawsze dla niego korzystne. Dlatego, że w przypadku kiedy są uzna, że na podstawie niedozwolonej klauzuli umowa przestaje wiązać konsumenta i przestaje istnieć, to będzie musiał zawrócić bankowi to, co otrzymał - tłumaczyła.

Jej zdaniem sądy powinny pomóc konsumentom w odpowiedzi na pytania, czy unieważnienie umowy będzie dla nich korzystne.

Zobacz także

Korzystna dla frankowiczów opinia TSUE

W ubiegłym tygodniu rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Giovanni Pitruzelli wydał opinię, która może bardzo pomóc frankowiczom. 

Stwierdził on, że sąd nie może uznać umowy o kredyt frankowy za nieważną wbrew interesowi konsumenta. To konsument w procesie wskazuje, co leży w jego interesie.

"Sąd nie może uznać klauzuli naruszającej zasady współżycia społecznego za obiektywnie korzystną dla konsumenta i pozostawić w mocy wbrew jego woli wyrażonej w procesie" - napisała "Rzeczpospolita". Jak jednak zauważa dziennik, to polski sąd musi najpierw ustalić, że umowa zawiera niedopuszczalne klauzule.

Rzecznik TSUE w opinii wskazał także, "że prawo unijne nie pozwala, aby sąd krajowy uzupełniał luki w umowie po usunięciu nieuczciwych klauzul określających sposób i wysokość świadczenia, które prowadzą do niekorzystnego dla konsumenta upadku umowy, a więc aby je sztukował".

Wola konsumenta, który uważa, że stwierdzenie nieważności całej umowy jest dla niego niekorzystne, przeważa nad utrzymaniem umowy w mocy. Ostateczny wyrok ma zapaść w lipcu.

Obecnie w Polsce aktywnych jest ok. 470 tys. kredytów we frankach szwajcarskich, a zadłużeni mają do spłaty równowartość około 107 mld złotych.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta.pl/Rzeczpospolita/PTD