Zamknij

Seniorzy z najniższą emeryturą otrzymają zwrot podatku. Chodzi nawet o kilkaset złotych

Piotr Drabik
07.02.2019 16:12
Emerytury. ZUS za nadpłacony podatek zwróci nawet kilkaset złotych
fot. Mariola Anna S/Shutterstock (ilustracyjne)

Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku, ZUS zwróci seniorom nadpłacony podatek. W marcowej wypłacie emeryci pobierający najniższe świadczenia jednorazowo mogą liczyć nawet na kilkaset złotych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Emerytów z roku na rok w Polsce przybywa - według danych GUS. Średnia emerytura w grudniu ubiegłego roku wynosiła natomiast 2233,34 zł. Początek nowego roku przyniesie dla seniorów z najniższym świadczeniem jednorazowy zastrzyk gotówki.

Rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis poinformowała, że zwrócenie nadpłat wiąże się z podniesieniem od 1 stycznia 2018 roku kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł.

Ta stawka dotyczy osób, których dochody w zeszłym roku nie przekroczyły 13 tys. zł. Poprzednio kwota wolna w 2017 r. wynosiła 6,6 tys. zł.

Zobacz także

- Pomimo tych zmian wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy, jakby kwota wolna się nie zmieniła. Dlatego teraz seniorzy z najniższymi świadczeniami będą mogli liczyć na zwrot podatku, który nadpłacili – wyjaśniła Kowalska-Matis.

Podkreśliła, że w niektórych przypadkach są to niemałe pieniądze, a im niższe świadczenie, tym zwrot będzie większy.

- Z naszych szacunkowych wyliczeń, wynika, że osoba z minimalną emeryturą, czyli 1029, może liczyć na nieco więcej niż 100 złotych zwrotu – dodała rzeczniczka.

Nie trzeba wypełniać żadnych wniosków, żeby dostać te pieniądze. ZUS sam rozlicza seniorom podatki i wysyła im tylko formularz PIT-40A. To z PIT-u emeryci dowiedzą się, ile wynosi ich nadpłata podatku. ZUS uwzględni ją w wypłacie marcowej emerytury.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD