Zamknij

Emerytury. Ponad 100 tys. osób otrzyma mniejsze świadczenia. ZUS nie policzy ich okresu studiów

Piotr Drabik
23.05.2019 11:42
Emerytury. ZUS nie policzy okresu studiów dla ponad 100 tys. osób
fot. MONKPRESS/East News (ilustracyjne)

Ponad 100 tys. osób, które studiowały przed 1999 rokiem, otrzymają mniejszą emeryturę. Jak podała "Gazeta Wyborcza", problemem są regulacje prawne podczas tworzenia reformy emerytalnej przed 20 lat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Emerytury w Polsce dokładnie 20 lat temu przeszły gruntowną reformę. W jej ramach dla każdej osoby wpłacającej składki do ZUS zostały utworzone indywidualne konta emerytalne - nie było ich przed 1999 roku. To na nie pracodawca co miesiąc przelewa około 20 proc. pensji na składki emerytalne.

Zobacz także

Studia nie wliczą się do emerytury?

Jak podała "Gazeta Wyborcza", problemy przy obliczeniu kapitału początkowego może mieć ponad 100 tys. osób, które studiowały przed reformą emerytalną.

Wśród znalazła się pani Agnieszka z Katowic. "Studiowałam od 1.10.1992 do 1.12.1998 r., dyplom architekta uzyskałam 25.06.1999 r. Gdy znajoma powiedziała mi, że studia mają znaczenie przy liczeniu emerytury, poprosiłam ZUS o zaliczenie mi pięciu lat nauki na wyższej uczelni. Pani w okienku oświadczyła mi jednak, że owszem, studia mają znaczenie, ale nie w moim przypadku" - napisała w liście do "GW".

"Gdy zapytałam, czy tylko ja nie spełniam kryteriów, usłyszałam, że „w podobnej sytuacji są tysiące Polaków, pytają, proszą, ale my nic nie możemy zrobić” - dodała.

"Wyborcza" przypomniała, że prawo do kapitału początkowego mają nie tylko osoby, które przed 1999 rokiem pracowały, ale również studiowały. Trzeba jednak spełnić warunki: pracować przynajmniej przez miesiąc przed 1999 rokiem i odprowadzić do tego czasu przynajmniej jedną składkę do ZUS. 

Osobom, które przed wprowadzeniem reformy emerytalnej nie pracowały podczas studiów w ogóle i nie odprowadzały składek do ZUS, przepadnie okres studiów liczony do świadczenia emerytalnego.

"A wie pan, co w tym wszystkim jest najśmieszniejsze? Że ja przed 1999 r. pracowałam. Cały rok, ale na umowie o dzieło. Zakład powiedział mi jednak, że taka praca się nie liczy, bo od umów o dzieło nie odprowadza się składki" - dodała pani Agnieszka.

Zobacz także

Jest komentarz ZUS

O ile niższe emerytury będą miały osoby, którym przepadnie okres studiów? Według dr Łukasza Wacławika, specjalisty od ubezpieczeń społecznych nawet o kilkaset złotych.

ZUS podkreślił, że studia są tylko uzupełnieniem zbieranego przez karierę zawodową kapitału na emeryturę.

- Kapitał początkowy to nic innego jak odtworzenie wpłaconych za nas przez pracodawcę składek przed 1999 rokiem. Okres studiów może stanowić pewne uzupełnienie kapitału, ale tylko w przypadku gdy mamy okresy składkowe. Gdy nie mamy odprowadzonej żadnej składki, to nie ma jak dopełnić kapitału, bo go po prostu nie ma - tłumaczył Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PTD