Zamknij

W ZUS zgromadzone jest prawie 3 bln złotych na wypłatę emerytur

16.06.2019 12:10
Emerytury. W ZUS zgromadzone jest prawie 3 bln zł na wypłatę świadczeń
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Nawet 100 tys. zł zyskali niektórzy klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po czerwcowej waloryzacji składek. W sumie na konta klientów ZUS przybyło ponad 200 mld zł - poinformował w piątek rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

ZUS co roku 1 czerwca rozpoczyna waloryzację składek na koncie i subkoncie ubezpieczonych w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych.

Wskaźnik waloryzacji konta oblicza się na bazie inflacji i przypisu składek (wzrost płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. Z kolei wskaźnik waloryzacji subkonta to pochodna wzrostu PKB za ostatnie pięć lat.

Zobacz także

W tym roku oba wskaźniki waloryzacji (konta i subkonta) były wyższe niż te zanotowane w roku ubiegłym i wyniosły odpowiednio 109,2 proc. oraz 105,01 proc.

Dzięki temu stan kont ubezpieczonych w ZUS wzrósł o 214,2 miliardów złotych i wynosi obecnie ponad 2,5 biliona złotych. Z kolei wartość kapitału zgromadzonego na subkontach wzrosła o blisko 18 miliardów złotych do poziomu 376,6 miliardów złotych

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS

Jak dodał, w sumie na kontach i subkontach klientów ZUS przybyło ponad 232,2 mld zł. Dziś więc mają zgromadzone na swoją emeryturę 2,92 bln zł.

- Apeluję do naszych klientów, by weryfikowali zarówno stan swoich finansów w ZUS, jak i to w jaki sposób coroczna waloryzacja wpływa na stan zgromadzonych przez nich środków. Waloryzacja na poziomie 109,2 procenta na koncie, czy 105,01 procenta na subkoncie daje nam wzrost naszego kapitału emerytalnego na poziomie nienotowanym dziś na żadnej lokacie. Dzięki czerwcowej waloryzacji nasi klienci zyskują niejednokrotnie kilkadziesiąt tysięcy, a nawet ponad 100 tysięcy złotych – wskazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

I tak - jak zwraca uwagę ZUS - mężczyzna urodzony w 1959 roku, który na swoim koncie w ZUS uzbierał wraz z kapitałem początkowym (odtworzona kwota składek sprzed 1999 r.) 1,25 mln zł, zyskał na czerwcowej waloryzacji blisko 108 tys. zł.

Inny, urodzony w 1960 roku, dzięki waloryzacji podniósł stan swojego konta w ZUS o ponad 103 tys. zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP