Zamknij

Emerytury. Artyści i księża najdłużej pobierają świadczenia od ZUS

Piotr Drabik
12.03.2019 08:15
Emerytury. Kto najdłużej pobiera świadczenia? Księża i artyści
fot. Mariola Anna S/Shutterstock (ilustracyjne)

Najdłużej emeryturę pobierają artyści, nauczyciele i księża, a najkrócej przedsiębiorcy – wynika z badań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z kolei przeciętny senior otrzymuje świadczenie przez nieco ponad 18 lat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Emerytury i renty w Polsce według Głównego Urzędu Statystycznego pobierało ponad 8,9 mln osób (dane za 2017 rok). Z kolei przeciętna emerytura na początku tego roku wynosiła 2245,69 zł.

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, średnio emerytury są pobierane przez seniorów przez 18 lat i 11 miesięcy. Dla porównania – w 2011 roku ten wynik wynosił o rok i 4 miesiące mniej. To rezultat badania przeprowadzonego na podstawie 30 tys. zmarłych w 2017 roku świadczeniobiorców ZUS.

Zobacz także

Kto najdłużej pobiera emeryturę?

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazują jednak rozbieżności w grupach zawodowych, jeśli chodzi o długość wypłacanego świadczenia.

Najdłużej emerytury otrzymują artyści – przeciętnie przez aż 25 lat. Dlaczego? „Bycie aktorem, tancerzem czy śpiewakiem operowym wymaga reżimu zdrowotnego. Nie ma mowy, by funkcjonować w zawodzie i sobie, kolokwialnie mówiąc, pozwalać” – podkreślił Paweł Królikowski, aktor i prezes Związku Artystów Scen Polskich, cytowany przez „DGP”.

Nie bez znaczenia jest prawo do wcześniejszej emerytury dla tancerzy, ekwilibrystów czy kaskaderów – w wieku 40 (kobiety) lub 45 (mężczyźni).

Lista zawodów najdłużej pobierających emeryturę
fot. ZUS

Zobacz także

Długo emerytury pobierają również nauczyciele i górnicy – odpowiednio 24 lata i 9 miesięcy oraz 23 lata i 9 miesięcy. Na kolejnych miejscach znaleźli się kolejarze (18 lat i 9 miesięcy) i księża (19 lat i miesiąc). 

Na drugim końcu zestawienia znaleźli się przedsiębiorcy, którzy pobierają emerytury tylko przeciętnie przez 15 lat.  

Badania ZUS pokazały, że większość pracowników korzysta z prawa do wcześniejszej emerytury – w przypadku mężczyzn było to 69,3 proc. i kobiet 62,8 proc.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PTD