Zamknij

Emerytura plus. Wiemy, ile seniorzy otrzymają na rękę z tzw. trzynastki

Piotr Drabik
07.03.2019 18:42
Emerytury plus. Ujawniono projekt ustawy. Zasady. Dla kogo. Ile na rękę
fot. Ruslan Guzov/Shutterstock (ilustracyjne)

Opublikowano projekt ustawy o tak zwanej trzynastej emeryturze. Jednorazowym świadczenie dla emerytów i rencistów ma zostać wypłacane od maja i wynieść 110 złotych brutto. To nie oznacza jednak, że dokładnie taka właśnie kwota znajdzie się w rękach seniorów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz wypłatę tzw. trzynastej emerytury?

Liczba głosów:

Emerytury od marca wzrosły do poziomu 1100 złotych miesięcznie. Tyle również wyniesie dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów, które na lutowej konwencji PiS zapowiedział prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński.

Projekt ustawy w sprawie tzw. trzynastej emerytury opublikowało w czwartek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zobacz także

Kto otrzyma Emeryturę plus?

Zgodnie z czterostronicową ustawą dodatkowe świadczenie ma być wypłacone osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

W razie zbiegu prawa do świadczeń, osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Również do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno świadczenie.

Świadczenia mają być wypłacane wraz z majową emeryturą lub rentą. Kwota tego świadczenia nie będzie wliczana do dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, o dodatkach mieszkaniowych oraz o świadczeniu wychowawczym. Świadczenie nie będzie też objęte egzekucją komorniczą.

Zobacz także

Ile wyniesie trzynasta emerytura?

Emerytom i rencistom będzie przesłana decyzja o wypłacie świadczenia w kwocie 1100 zł brutto (bez podania wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne). "Typowa kwota netto będzie wynosić 888,25 zł" - informują autorzy projektu ustawy.

Trzynasta emerytura będzie przysługiwała 9,72 mln świadczeniobiorców (ok. 6,94 emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to ponad 10,7 mld zł.

"Jednorazowe świadczenie pieniężne zostanie sfinansowane w ramach zwiększonych wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Pracy oraz w ramach środków pozostających w dyspozycji pozostałych dysponentów poszczególnych części budżetowych" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Warto podkreślić, że w projekcie ustawy mowa jest tylko o jednorazowym świadczeniu, które emerytom i rencistom ma zostać wypłacone w maju 2019 roku. Oznacza to, że na razie PiS nie planuje rozszerzać programu o kolejne lata.

„Te pieniądze nie trafią na służbę zdrowia”. Ekonomiści krytycznie o trzynastej emeryturze

PiS uzasadnia Emeryturę plus

Jak ustawodawca tłumaczy nagłą wypłatę trzynastej emerytury, która nie była planowana przed lutową konwencją PiS?

"Celem jednorazowego świadczenia pieniężnego, obok pomocy dla emerytów i rencistów, ma być w szczególności zmniejszenie różnic majątkowych w społeczeństwie" – wskazali autorzy projektu.

Dodali, że "pomimo tego, że w ostatnich latach, w celu ochrony poziomu świadczeń emerytalnych, wprowadzono wiele zmian, pomoc ta nadal uznawana jest za niewystarczającą".

W uzasadnieniu wymieniono również szereg dotychczasowych działań rządów PiS dla poprawy sytuacji finansowej emerytów i rencistów.

Zobacz także

Wskazano, że w wyniku działań podjętych w 2017 roku dla ok. 1,11 miliona najuboższych świadczeniobiorców spełniających warunki stażowe najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna wzrosły o 13,3 proc., renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy o 10,8 proc., a renta socjalna o 13,3 proc.

W tym samym roku, w ramach waloryzacji świadczeń, emerytury zostały podwyższone w stopniu większym, niż gdyby przeprowadzono waloryzację na dotychczas obowiązujących zasadach.

W roku 2018 wskaźnik waloryzacji ukształtował się na poziomie 102,98 proc., co oznaczało najwyższy wzrost świadczeń w ostatnich pięciu latach.

Od 1 czerwca 2018 roku wzrosła także wysokość renty socjalnej do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od 1 marca br. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o ustawowy wskaźnik waloryzacji (102,86 proc.), jednak nie mniej niż o 70 zł.

Resort rodziny wskazał, że od 2016 roku najniższe emerytury wzrosły o około 25 proc.

RadioZET.pl/PAP/PTD