Zamknij

Emerytury. „DGP”: waloryzacja w przyszłym roku wyniesie 71 złotych

Piotr Drabik
18.04.2019 12:03
Emerytury 2019. Waloryzacja w przyszłym roku. Ile. Od kiedy
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Przeciętne emerytury Polaków mogą wzrosnąć w przyszłym roku o 71 złotych – wynika z analizy najnowszej Aktualizacji Planu Konwergencji (APK). Zdaniem „Dziennika Gazety Prawnej” rząd PiS może zdecydować się na wprowadzenie trzynastej emerytury na stałe.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Emerytury co roku są waloryzowane na podstawie wzrostu realnej płacy oraz inflacji gospodarstw emeryckich (wzrost cen towarów i usług, z których korzystają seniorzy). 

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, na początku tygodnia rząd opublikował Aktualizację Planu Konwergencji (APK). Ten dokument stanowi monitoring sytuacji budżetowej w krajach członkowskich Unii Europejskiej, które nie są w strefie euro.

Zobacz także

Ile wzrosną emerytury w przyszłym roku?

Z wyliczeń „DGP” na podstawie APK wynika, że w przyszłym roku waloryzacja emerytur wyniesie 3,24 proc. Dzięki temu najniższa emerytura 1100 zł wzrośnie o 35 zł, a przeciętne świadczenie około 2200 zł o 71 zł.

Jeśli te prognozy się sprawdzą, to w przyszłym roku będzie wyższa waloryzacja niż w tym roku (2,86 proc.). 

Zdaniem dziennika rząd PiS może zdecydować się na wykorzystanie waloryzacji nie na podstawie stawki procentowej, ale mieszanej z minimalną kwotą podwyżki. Z tego wariantu skorzystano w tym roku.

Zobacz także

Trzynasta emerytura na stałe?

Projekt budżetu na 2020 rok zostanie zaprezentowany we wrześniu, czyli w środku kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi. To może skłonić PiS do wypłaty trzynastej emerytury, także w przyszłym roku, ponieważ seniorzy stanowią dla partii rządzącej ważny elektorat.

Na podpis prezydenta czeka ustawa dotycząca programu Emerytura Plus.

Zgodnie z nią trzynaste świadczenie ma być wypłacone osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. 

Wysokość majowego świadczenia to 1100 zł brutto, czyli ok. 888 zł netto. 

Świadczenie będzie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PAP/PTD