Zamknij

Emerytury. Dzięki doradcom ZUS Kaczyński dostał wyższe świadczenie. Inni nie skorzystają

Piotr Drabik
09.05.2019 11:02
Emerytury 2019. Jarosław Kaczyński otrzymał większe świadczenie. Wielu Polaków z tego nie korzysta
fot. Jan GRACZYNSKI/East News, vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Pomimo zapewnień rząd PiS nie zlikwidował niesprawiedliwego przeliczania emerytur z systemu ZUS. Zyskują na nim osoby, które przejdą na emeryturę w każdym innym miesiącu niż czerwiec. Z takiego rozwiązania skorzystał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podała „Gazeta Wyborcza”, na niesprawiedliwym mechanizmie tracą emeryci, którzy rozpoczynają pobieranie świadczenia z ZUS od czerwca. Chodzi o nawet 10 proc. wysokości emerytury.

Według ustawy emerytalnej każdy, kto przejdzie na emeryturę od stycznia do maja albo od lipca do grudnia, ma waloryzowane konto ze składkami emerytalnymi rocznie i kwartalnie. Z kolei osoby przechodzące na świadczenie w czerwcu, otrzymują tylko waloryzację roczną. 

Zobacz także

Dlaczego Kaczyński dostał wyższą emeryturę?

Jest to spowodowane tylko decyzją ustawodawcy. „Polacy o tym nie wiedzą i przez to, że składają wnioski w czerwcu, dostają, nie ze swojej winy, dużo niższe emerytury” – wskazał Bohdan Wyżnikiewicz, prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, cytowany przez „Wyborczą”.

Z niesprawiedliwego mechanizmu skorzystał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Lider partii rządzącej, który urodził się 18 czerwca 1949 roku, po ukończeniu 67. roku życia trzy lata temu przeszedł oficjalnie na emeryturę. 

Jednak polityk od doradców ZUS usłyszał, że składając wniosek w czerwcu, może sporo stracić – nawet kilkaset złotych – i zdecydował się złożyć dokumentację o miesiąc później.

Jak wynika z najnowszego oświadczenia majątkowego prezesa PiS, co miesiąc pobiera 6,4 tys. zł brutto emerytury. Gazeta przypomniała, że Kaczyński w maju otrzymał również trzynastą emeryturę w wysokości około 888 zł, której projekt wprowadzenia sam ogłosił w lutym tego roku.

Okazuje się, że część Polaków nie ma wyboru i musi zacząć pobierać świadczenia od czerwca. Dotyczy to zwłaszcza rencistów – jeśli urodzili się oni w czerwcu, to ZUS bez wniosków automatycznie przenosi ich świadczenia z renty na emeryturę.

Zobacz także

Rząd wciąż nie zmienił niesprawiedliwego prawa

Na problem zwracał w przeszłości uwagę m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich. 

„Ze skarg wysłanych do mnie wynika, że ubezpieczeni nie są świadomi konsekwencji złożenia wniosku o emeryturę w czerwcu, nie uzyskują w tym przedmiocie wyczerpujących pouczeń ze strony organu rentowego czy to w kwestii wstrzymania się ze złożeniem wniosku, czy też możliwości wycofania już złożonego wniosku do czasu uprawomocnia się decyzji organu rentowego” – pisał dwa lata temu RPO Adam Bodnar w liście do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

Wówczas resort zapewniał o jak najszybszej nowelizacji szkodliwych przepisów dla emerytów i rencistów. Ponadto ministerstwo wycofało się z dotychczasowych prac nad zmianami.

„Uprzejmie informuję, że nie podjęto jeszcze decyzji w tej sprawie, ponieważ nadal poszukiwane jest możliwe do wprowadzenia rozwiązanie, które zlikwidowałoby negatywne skutki przejścia na emeryturę w czerwcu, a jednocześnie nie spowodowałoby negatywnych skutków dla osób przechodzących na emeryturę w pozostałych 11 miesiącach roku i byłoby spójne z konstrukcją systemu ubezpieczenia emerytalnego” – napisał wiceminister pracy Marcin Zieleniecki do RPO w liście z 18 kwietnia 2019 roku, do którego dotarła „Wyborcza”.

Dodał, że „kwestia podjęcia prac legislacyjnych dotyczących przedmiotowej sprawy była przedmiotem dyskusji na posiedzeniu Zespołu ds. Programowania Prac Rządu, 4 kwietnia 2019 r. Obecnie oczekujemy na decyzję w tej sprawie”.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PTD