Zamknij

Emerytura plus. Projekt ustawy trafił do Sejmu. Kiedy zostaną wypłacone pieniądze?

Piotr Drabik
27.03.2019 15:38
Emerytura plus. Projekt ustawy już w Sejmie. Ile. Zasady. Trzynasta emerytura
fot. Adam Guz/KPRM/PD

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu 3 i 4 kwietnia posłowie zajmą się ustawą o tzw. trzynastych emeryturach. We wtorek za przepisami opowiedział się rząd. Jeśli projekt zostanie uchwalony w niezmienionym kształcie, to emeryci i renciści otrzymają „na rękę” 888,25 złotych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Który punkt z nowej piątki PiS jest najlepszy?

Liczba głosów:

Emerytura plus, czyli wypłata dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów, została zapowiedziana pod koniec lutego przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na początku marca, a w ostatni wtorek przyjęty przez rząd, skąd trafił do Sejmu.

Wicemarszałek izby Beata Mazurek zapowiedziała, że pierwsze czytanie projektu ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku odbędzie się we wtorek na sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

Pytana, czy procedowanie projektu zakończone zostanie na najbliższym posiedzeniu Sejmu, odparła: „Zobaczymy, jak ono sprawnie przebiegnie. Niczego w tej sytuacji nie należy wykluczać”.

Zobacz także

Emerytura plus – zasady

Zgodnie z projektem świadczenie ma być wypłacone osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Trzynastą emeryturę otrzymają także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę – w pierwszej wersji projektu ta grupa nie została uwzględniona.

W porównaniu ze wcześniejszą wersją projektu zaszła jeszcze jedna zmiana: trzynastej emerytury nie otrzymają osoby pobierające świadczenia, o których mowa w art. 100 par. 1 i 2 oraz art. 102 par. 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych (chodzi m.in. uposażenia pobierane przez część sędziów przeniesionych w stan spoczynku przed 65. rokiem życia).

W razie zbiegu prawa do świadczeń osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Również do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno świadczenie. Świadczenie nie będzie też objęte egzekucją komorniczą.

Zobacz także

Ile wyniesie trzynasta emerytura?

Emerytom i rencistom będzie przesłana decyzja o wypłacie świadczenia w kwocie 1100 zł brutto. „Typowa kwota netto będzie wynosić 888,25 zł” – informują autorzy projektu.

Świadczenie będzie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorców (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.

Kiedy zostanie wypłacona trzynasta emerytura?

Na wtorkowej konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przekazała, że terminy wypłat dodatkowego świadczenia będą tożsame z tymi świadczeniami, które emeryci i renciści otrzymują co miesiąc. W rezultacie pieniądze mogą trafić do części osób już pod koniec kwietnia.

– W związku z tym, że 1 maja mamy święto, część z tych osób może otrzymać to świadczenie w ostatnich dniach kwietnia. Ale będą również te świadczenia, które będą wypłacone na początku czerwca. Dotyczy to np. zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, bo wtedy one są wypłacane, czy jeżeli są wypłacane kwartalnie, to na początku lipca – tłumaczyła Rafalska.

Zobacz także

Z czego zostanie sfinansowana trzynasta emerytura?

„Jednorazowe świadczenie pieniężne zostanie sfinansowane w ramach wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Pracy oraz w ramach środków pozostających w dyspozycji pozostałych dysponentów poszczególnych części budżetowych, tj. części 29 – Obrona narodowa, części 37 – Sprawiedliwość oraz części 42 – Sprawy wewnętrzne na 2019 roku” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jak podała „Rzeczpospolita”, na koszty wypłaty trzynastych emerytur złoży się m.in. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (8,5 mld zł), Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (1,2 mld zł) czy budżet na obronę narodową, sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne (111 mln zł). 

Istnieje ryzyko, że pieniądze planowane na dodatki dla emerytowanych policjantów czy bieżące utrzymanie armii zostaną przeznaczone na program Emerytura plus.

– Nie sądzę jednak, aby minister obrony narodowej miał zaoszczędzone w swoim budżecie kilkaset milionów złotych, jakie będzie musiał teraz przeznaczyć na wypłatę trzynastek dla emerytów mundurowych. Będzie musiał przesunąć te pieniądze z planowanych zakupów, bieżącej obsługi jednostek wojskowych czy planowanych podwyżek dla służb mundurowych – podkreślił dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Zobacz także

Waloryzacja emerytur

„Celem jednorazowego świadczenia pieniężnego, obok pomocy dla emerytów i rencistów, ma być w szczególności zmniejszenie różnic majątkowych w społeczeństwie” – wskazali autorzy projektu.

Dodali, że „pomimo tego, że w ostatnich latach, w celu ochrony poziomu świadczeń emerytalnych, wprowadzono wiele zmian, pomoc ta nadal uznawana jest za niewystarczającą”.

W uzasadnieniu wskazano, że w wyniku działań podjętych w 2017 roku dla około 1,11 miliona najuboższych świadczeniobiorców spełniających warunki stażowe, najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna wzrosły o 13,3 proc., renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy o 10,8 proc., a renta socjalna o 13,3 proc.

W tym samym roku, w ramach waloryzacji świadczeń, emerytury zostały podwyższone w stopniu większym, niż gdyby przeprowadzono waloryzację na dotychczas obowiązujących zasadach.

W roku 2018 wskaźnik waloryzacji ukształtował się na poziomie 102,98 proc., co oznaczało najwyższy wzrost świadczeń w ostatnich pięciu latach. Od 1 czerwca 2018 r. wzrosła także wysokość renty socjalnej do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Od 1 marca tego roku świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o ustawowy wskaźnik waloryzacji (102,86 proc.), jednak nie mniej niż o 70 zł. MRPiPS wskazuje, że od 2016 r. najniższe emerytury wzrosły o ok. 25 proc.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita/PTD