Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Emerytura plus. Osoby z Mama 4 plus nie otrzymają tzw. trzynastki

13.03.2019 16:43
xxx biznes

Osoby, którym przysługuje świadczenie Mama 4 plus, nie otrzymają tzw. trzynastej emerytury. Zdaniem resortu rodziny matczyne emerytury to „świadczenie rodzicielskie”, a nie pełnoprawna emerytura.

Emerytura plus. Osoby z Mama 4 plus nie otrzymają tzw. trzynastki fot. Matej Kastelic/Shutterstock (ilustracyjne)

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Mama 4 plus, czyli rządowy program matczynych emerytur, obowiązuje od początku marca tego roku. Matki, ojcowie i opiekunowie, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci, po złożeniu wniosku do ZUS-u mogą liczyć na comiesięczne świadczenie w wysokości 1100 złotych brutto.

Według portalu Money.pl do tej pory wnioski o świadczenie Mama 4 plus złożyło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) około 30 tys. osób, a do Krajowej Kasy Ubezpieczenia Rolniczego (KRUS) zaledwie 255. W sumie jest to nawet połowa uprawnionych do świadczenia.

Czy matkom przysługuje trzynasta emerytura?

Tyle samo ma wynieść tzw. trzynasta emerytura, której wypłatę pod koniec lutego zapowiedział na konwencji partyjnej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Projekt ustawy na temat Emerytury plus opublikowano 7 marca.

Jeśli w takim kształcie zostanie uchwalona przez parlament, to w maju tego roku 9,72 mln świadczeniobiorców (ok. 6,94 emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych) otrzyma „na rękę” 888,25 zł. Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to ponad 10,7 mld zł.

Okazuje się, że trzynastej emerytury nie otrzymają matki i opiekunowie, którym przysługuje świadczenie Mama 4 plus. Poinformowało o tym na Twitterze Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Mama 4 Plus to świadczenie rodzicielskie, a nie emerytura. Część osób uprawnionych do Mama 4 Plus pobiera emeryturę w wysokości niższej niż minimalna – takim osobom przysługiwać będzie Emerytura Plus” – wyjaśnił resort. 

Eksperci nie kryją zaskoczenia

W spór z urzędnikami ministerstwa na Twitterze wdał się Oskar Sobolewski, prawnik i ekspert Instytutu Emerytalnego. „Mama 4 Plus jest powiązane z wiekiem emerytalnym, a wysokość równa emeryturze minimalnej i corocznie waloryzowane. Czyli jest świadczeniem o charakterze emerytalnym” – oświadczył.

Na to w odpowiedzi napisał mu resort rodziny: „Nie, rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest specjalnym świadczeniem nieskładkowym. Nie jest powiązane z opłacaniem składek i jest świadczeniem finansowanym z budżetu państwa”.

Postawą MRPiPS zdziwiony jest również dr Antonii Kolek z Instytutu Emerytalnego. „Zdziwienie może budzić sytuacja osób, które otrzymują rodzicielskie świadczenie uzupełniające w ramach programu Mama 4 plus. Osoby te, nawet jeżeli otrzymają świadczenie w maju bieżącego roku, nie zostanie im wypłacona trzynasta emerytura” – komentował dla portalu Money.pl.

RadioZET.pl/Money.pl/PTD

Oceń