Zamknij

Emerytura plus. Najmniejsze świadczenie z ZUS wynosi... 2 grosze

Piotr Drabik
08.03.2019 16:18
Emerytura plus. Najmniejsze i największe świadczenia z ZUS. Zasady. Od kiedy
fot. Wojtek Laski/East News (ilustracyjne)

Dwa grosze - tyle wynosi najmniejsza emerytura wypłacana przez ZUS. Z kolei największe to aż 21,5 tys. złotych. Wszystkie świadczenia wrosną na jednorazowo w maju, kiedy zostanie wypłacona tzw. trzynasta emerytura w wysokości 1100 zł.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Emerytury i renty w Polsce pobierało w ubiegłym roku 9,1 mln osób - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Według zapowiedzi rządu za dwa miesiące seniorzy otrzymają tzw. trzynastą emeryturę w wysokości 1100 zł.

Opublikowano już projekt ustawy w tej sprawie, która ma być przegłosowana jeszcze w kwietniu przez Sejm. Na rękę świadczenie wyniesie 888 złotych.

Zobacz także

Jaka jest najmniejsza emerytura?

Od początku maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma wypłacić dodatek w sześciu terminach: 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca. Ta zapowiedź wynika z harmonogramu wypłat świadczeń stosowana w ZUS. 

Jak podał portal Money.pl, 664 tys. osób pobiera w Polsce emerytury niższe od kwoty 1100 złotych. Z kolei poniżej 500 złotych już znacznie większa grupa - 11 tys. osób. 

Okazuje się, że część seniorów dosłownie otrzymuje groszowe świadczenia. 

Najmniejsza wypłacana przez ZUS emerytura wynosi 2 gorsze. Pobiera ją mieszkaniec Biłgoraja, który podczas kariery zawodowej odłożył 5 zł (ze składki 50 zł od umowy zlecenia), których wypłata jest rozłożona na kilkanaście lat. 

Dzięki zapowiedzi PiS senior z najmniejszym świadczeniem otrzyma w maju kwotę o wartości aż 55 tys. swoich emerytur oraz około 220 razy więcej niż uzbierał w ogóle na koncie emerytalnym.

Zobacz także

Z kolei najwyższe świadczenie otrzymuje mieszkanka województwa kujawsko-pomorskiego. Co miesiąc na jej konto ZUS przelewa 21,5 tys. złotych. Skąd tak wysoka suma? Emerytka, która całe życie pracowała w bankowości, złożyła wniosek o wypłatę świadczenia dopiero w wieku 81 lat. Kobieta udowodniła 61 lat pracy zawodowej. Na koncie emerytalnym zgromadziła 2 mln zł z odłożonych składek (kwota była przez lata waloryzowana). 

Dla dokładnie pół miliona seniorów majowa trzynasta emerytura będzie wynosić dokładnie tyle, ile ich normalne świadczenie. Money.pl przypomniał, że "trzynastkę" otrzyma również 83 tys. osób na rentach rodzinnych.

Emerytura plus - zasady

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej opublikowało w czwartek projekt ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. Będzie ono wynosiło 1100 zł brutto, czyli około 888 zł netto.

Autorzy projektu przypomnieli, że na lutowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości zapowiedziana została dodatkowa pomoc dla emerytów i rencistów w postaci "trzynastej" emerytury dla każdego seniora. "Powyższą zapowiedź proponuje się zrealizować przez wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego dla wszystkich świadczeniobiorców" – czytamy w uzasadnieniu.

Zobacz także

"Celem jednorazowego świadczenia pieniężnego, obok pomocy dla emerytów i rencistów, ma być w szczególności zmniejszenie różnic majątkowych w społeczeństwie" – wskazali autorzy projektu.

Dodali, że "pomimo tego, że w ostatnich latach, w celu ochrony poziomu świadczeń emerytalnych, wprowadzono wiele zmian, pomoc ta nadal uznawana jest za niewystarczającą".

Jednorazowe świadczenie ma być wypłacone wszystkim emerytom i rencistom w maju 2019 roku, w kwocie najniższej emerytury, która od 1 marca br. wynosi 1100 zł brutto.

Świadczenie będzie przysługiwało 9,72 mln osób (ok. 6,94 emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń pieniężnych to ponad 10,7 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl/PTD