Zamknij

Emerytura Plus również w przyszłym roku? Jasne stanowisko urzędników

Piotr Drabik
14.03.2019 14:43
Emerytura Plus. Świadczenie będzie wypłacane również w 2020 roku. Kiedy. Zasady
fot. Ljupco Smokovski/Shutterstock (ilustracyjne)

Trzynaste świadczenie dla emerytów i rencistów zostanie wypłacone również w 2020 roku – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Do dodatkowych pieniędzy uprawnionych będzie 9,7 mln osób.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz wypłatę tzw. trzynastej emerytury?

Liczba głosów:

Emerytura Plus to jeden z pięciu punktów nowego programu społecznego PiS (obok 500 plus na pierwsze dziecko, PIT 0 dla osób do 26. roku życia, obniżenia kosztów pracy i przywrócenia połączeń autobusowych w powiatach). 

Projekt ustawy w sprawie tzw. trzynastej emerytury został opublikowany 7 marca, a rząd planuje uchwalić przepisy tak, aby od 1 maja mogła ruszyć wypłata dodatkowego świadczenia w wysokości 1100 zł brutto (dokładnie 888,25 zł „na rękę”). 

Zobacz także

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że Emerytura Plus nie jest jednorazowym projektem. 

W planach mamy, by podobne świadczenie wypłacić również w 2020 roku” – napisano w komunikacie resortu.

Emerytura Plus – zasady

Pod koniec lutego prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Morawiecki na konwencji partii zapowiedzieli nowe propozycje programowe, tzw. nową piątkę PiS.

Wśród nich znalazły się: wprowadzenie „500 plus” od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, obniżenie PIT do 17 proc. i podwyższenie kosztów uzyskania przychodu, „trzynastka” dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.

Minister rodziny Elżbieta Rafalska poinformowała, że do świadczenia Emerytura plus będzie uprawnionych 9 mln 720 tys. osób. To około 6,94 mln emerytów i 2,62 mln rencistów. 

Zobacz także

– Do świadczenia będą uprawnieni emeryci i renciści z powszechnego systemu ubezpieczeniowego, rolnicy, także ci, którzy otrzymują emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, renty rodzinne oraz renty inwalidzkie i renty wojenne – wskazała w ubiegłym tygodniu Rafalska.

Dodała, że trzynasta emerytura będzie wypłacana także osobom pobierającym świadczenie poniżej 1100 zł.

– Jest grupa emerytów, którzy nie mają minimalnej emerytury, nie wypracowali takiej emerytury, nie spełnili warunku stażowego. Tych emerytów jest 218 tys. […] Oni również otrzymają to świadczenie – powiedziała Rafalska. Wskazała, że realizacja wypłaty świadczenia to koszt 10 mld 700 mln zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD