Zamknij

Emerytura Plus. Pieniądze od pracodawców będą finansować świadczenia?

Piotr Drabik
03.04.2019 20:20
Emerytura Plus. Pieniądze z Funduszu Pracy mogą przez lata finansować świadczenia
fot. Adam Guz/KPRM/Flickr

Środki z Funduszu Pracy przez lata mogą stanowić jedno ze źródeł finansowania trzynastej emerytury i 500 plus na pierwsze dziecko - alarmują eksperci. Już w tym roku część z tego budżetu zostanie przeniesione na opłacanie dodatkowych świadczeń.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Który punkt z nowej piątki PiS jest najlepszy?

Liczba głosów:

Nowa piątka PiS, czyli najnowszy program społeczny partii rządzącej, ma kosztować w tym roku około 40 mld zł.

Te pieniądze mają wystarczyć na sfinansowanie 500 plus na pierwsze dziecko, trzynastej emerytury, PIT 0 dla osób poniżej 26. roku życia, obniżenie kosztów pracy oraz przywrócenie zlikwidowanych połączeń autobusowych w powiatach.

Zobacz także

Z czego zostaną sfinansowane 13. emerytury?

Jak podał portal Money.pl, jednym ze stałych źródeł finansowania nowej piątki PiS może być Fundusz Pracy. Już w tym roku rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział transfer z niego 111 mln zł na program Emerytura Plus, czyli wypłatę dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów. 

- Prawo i Sprawiedliwość właśnie odkryło, jak finansować część swoich pomysłów w ciszy i spokoju. Tak, by nikt nie mógł zauważyć, że to przesypywanie pieniędzy z jednego miejsca do drugiego, że to sami Polacy płacą za ich wyborcze obietnice - alarmował Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan, w rozmowie z Money.pl.

Fundusz Pracy ma finansować programy aktywizacji osób bezrobotnych i wspierać działania urzędów pracy. Jest on finansowany przez pracowników i przedsiębiorców, a stawka opłacana przez firmy lub samozatrudniających się przedsiębiorców wynosi 2,45 proc. 

W ubiegłym roku wpływy do Funduszu Pracy były najwyższe od 12 lat i wyniosły 14 mld zł. Po odliczeniu 7 mld zł wydatków, zostaje kolejne 7 mld zł nadwyżki. 

Zobacz także

Co dalej z Funduszem Pracy?

- Podbieranie pieniędzy z Funduszu Pracy na sfinansowanie części 13. emerytur to zabieranie ich z kieszeni pracowników i pracodawców. Przesypywanie do kieszeni seniorów powinno po prostu denerwować każdego pracującego, bo to on dorzuca się do sukcesu jednej z partii - wskazał Mordasewicz.

Według wyliczeń Money.pl, partia rządząca mogłaby co dwa lata finansować wypłatę trzynastych emerytur w wysokości 1100 zł brutto z Funduszu Pracy. Jednocześnie w projekcie ustawy w sprawie jednorazowych wypłat dla emerytów i rencistów podkreślono, że budżet projektu będzie pochodził przede wszystkim z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

- PiS nie sięga do Funduszu Pracy po raz pierwszy i po raz ostatni. Leżą tam nadprogramowe miliardy ze składek pracodawców. I chociaż mają być wydawane w jasnym celu, to wcale by mnie nie zdziwiło wiązane 500 plus lub 13. emerytury z pracą - dodał Mordasewicz w rozmowie z Money.pl.

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl/PTD