Zamknij

Emerytura Plus. Wałęsa: Dziękuję uprzejmie za trzynastkę, oddaję Kaczyńskiemu

Piotr Drabik
10.04.2019 13:08
Emerytura Plus. Lech Wałęsa odda świadczenie Jarosławowi Kaczyńskiemu
fot. Piotr Hukalo/East News

Były prezydent Lech Wałęsa zapowiedział, że nie przyjmie trzynastej emerytury. „Oddaję Kaczyńskiemu” – zapowiedział w rozmowie z „Super Expressem”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Który punkt z nowej piątki PiS jest najlepszy?

Liczba głosów:

Program Emerytura Plus, czyli projekt wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów, pod koniec lutego zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Uchwalona przez Sejm ustawa mówi o trzynastej emeryturze w maju tego roku w wysokości 1100 zł brutto (około 888 zł netto).

Zobacz także

Co Wałęsa zrobi z trzynastą emeryturą?

W rozmowie z „Super Expressem” były prezydent Lech Wałęsa zapowiedział, że nie przyjmie dodatkowego świadczenia. „To są żarty z pogrzebu, to gra wyborcza. Dziękuję uprzejmie za trzynastkę, oddaję Kaczyńskiemu” – powiedział noblista.

Z góry przekreślam te pomysły z piątki i w taki sposób, jak oni to proponują, jak rządzą... Gdzie my żyjemy? Gdzie demokracja? Gdzie zasady?! – wskazał były prezydent.

Zdaniem Wałęsy trzynasta emerytura nie poprawi losu seniorów i rencistów. „Ale to nie o to chodzi! To ja, Lech Wałęsa, zgłoszę 5 tysięcy złotych dla każdego obywatela. I proszę to zrealizować... No i na tej zasadzie to jest... No gdzie my żyjemy?!” – tłumaczył.

Zobacz także

Emerytura Plus – zasady

Świadczenie Emerytura Plus ma być wypłacone osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty inwalidów wojennych i wojskowych oraz osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę.

Większość świadczeń – w wysokości 1100 zł brutto, czyli ok. 888 zł netto – zostanie wypłacona w maju. W razie zbiegu prawa do świadczeń osobie uprawnionej przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie. Świadczenia nie obejmie egzekucja komornicza.

Świadczenie będzie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/Super Express/PTD