Zamknij

Emerytura Plus. Borys-Szopa: Chcemy, aby była rozwiązaniem stałym

24.06.2019 08:53
Emerytura Plus 2019. Bożena Borys-Szopa: Chcemy, aby była rozwiązaniem stałym
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER/East News

W rozmowie z „Faktem” minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa odniosła się do przyszłości trzynastych emerytur. „Chcemy, aby Emerytura plus była rozwiązaniem stałym, a nie jednorazowym” – podkreśliła.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Emerytura Plus, czyli wypłata dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów, może być kontynuowana

W rozmowie z „Faktem” minister została zapytana, co dla emerytów szykuje rząd w przyszłym roku. 

Zobacz także

Emerytura Plus na stałe?

– Dzięki takim programom jak Senior Plus, Opieka 75 Plus, Rządowy Program na rzecz Aktywizacji Osób Starszych, Mama 4 Plus, obniżenie wieku emerytalnego czy podnoszenie minimalnej emerytury aktywizujemy osoby starsze, otaczamy je opieką, staramy się zapewniać im godne warunki życia. To bardzo ważne – powiedziała w poniedziałkowym wydaniu dziennika Borys-Szopa.

Jak podkreśla, „w tym roku rozszerzona została dostępność Karty Dużej Rodziny o osoby, które kiedykolwiek miały na utrzymaniu co najmniej troje dzieci, niezależnie w jakim są dzisiaj wieku”.

– W efekcie prawo do wielu zniżek przysługuje wielu osobom starszym – dodaje.

Plany na przyszły rok to przede wszystkim jeszcze więcej placówek Senior plus, miejsc opieki nad osobami starszymi, programów aktywizujących, wyższe świadczenia rentowo-emerytalne. To także wspomniana przez panią Emerytura plus – chcemy, by było to rozwiązanie stałe, a nie jednorazowe. Dobrze wiemy, że te pieniądze są bardzo oczekiwane przez seniorów.

Bożena Borys-Szopa

Zobacz także

Minister rodziny odniosła się również do kwestii waloryzacji emerytur.

– W tym roku zaproponowaliśmy waloryzację kwotowo-procentową i uważam to za dobre rozwiązanie. W tym roku świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o ustawowy wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o 70 złotych. Jednocześnie najniższe świadczenia podniesione zostały odpowiednio do 1100 oraz 825 złotych w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Warto tutaj pamiętać o kilkuzłotowych, rażąco niskich waloryzacjach za poprzednich rządów – wyjaśniła Borys-Szopa.

W tym roku dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów wypłacone w maju wyniosło 1100 zł brutto – około 888 zł na rękę. 

Emerytura Plus przysługiwała ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty świadczenia Emerytura plus to 10,8 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/Fakt/PAP