Zamknij

„Te pieniądze nie trafią na służbę zdrowia”. Ekonomiści krytycznie o trzynastej emeryturze

Piotr Drabik
25.02.2019 13:33
Emerytura 2019. Propozycje PiS. Ekonomiści krytykują trzynastą emeryturę
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

PiS zapowiedziało wypłatę w maju tzw. trzynastej emerytury w wysokości 1100 złotych. Takie rozdawnictwo pieniędzy przed wyborami krytykują ekonomiści. „Powinno być wprowadzone kryterium dochodowe” – proponował prof. Stanisław Flejterski z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Emerytury w najniższym wydaniu, podobnie jak renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna, wzrosną od marca z 1029,80 zł do 1100 zł. Natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772,35 zł do 825 zł.

Seniorzy mogą liczyć również na tzw. trzynastą emeryturę w wysokości najniższego świadczenia 1100 zł. Jej wypłacenie w maju zapowiedział prezes PiS podczas sobotniej konwencji partii rządzącej. 

Zobacz także

Czy każdy powinien otrzymać trzynastą emeryturę? 

Krytycznie do tych zapowiedzi odniósł się prof. Marek Góra – wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz współtwórca reformy emerytalnej z 1999 roku.

– Warto, żebyśmy wszyscy wiedzieli, że politycy nie dają nic, bo jedyne pieniądze, jakimi dysponują, to nasze pieniądze, pieniądze pracujących Polaków. Jeśli więc przeznaczają na coś środki, to są to dokładnie te same środki, których nie przeznaczą na coś innego – podkreślił ekonomista.

Ocenił, że pieniądze przeznaczone na trzynastą emeryturę można znacznie lepiej wydać.

– Środki, które rząd planuje przeznaczyć na trzynastą emeryturę, to dokładnie te pieniądze, których nie wyda na ochronę zdrowia. Osoby starsze czekające miesiącami na ważny zabieg czy na przyjście niedopłaconej, przemęczonej pielęgniarki w szpitalu powinni o tym wiedzieć – alarmował w rozmowie z RadioZET.pl.

Zdaniem ekonomisty z SGH rządzący postawili tylko na krótkowzroczny zysk polityczny.

– Doraźne kwoty wypłacane jakimś grupom społecznym niczego nie załatwią. Wyczerpią natomiast możliwość finansowania tego, co rzeczywiście ważne. Doraźnie jednak „przyjaźnie” nastawią wyborców – skomentował prof. Góra.

Zobacz także

Ile będą kosztować propozycje PiS?

– Martwię się, ponieważ to wszystko zmierza w stronę ekonomii politycznej, a nawet partyjnej – ostrzega z kolei prof. Stanisław Flejterski z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. 

Podkreślił, że część seniorów otrzymuje wysokie emerytury. „Tutaj powinno być wprowadzone kryterium dochodowe” – powiedział prof. Flejterski w odniesieniu do zapowiadanej „trzynastki”.

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę szacował, że realizacja pięciu punktów nowego programu społecznego PiS (rozszerzenie 500 plus, trzynasta emerytura, PIT 0 dla młodych, obniżenie kosztów pracy i przywrócenie zlikwidowanych połączeń autobusowych) będzie kosztować około 40 mld złotych.

– Planowane koszty najnowszych programów PiS to kosmiczne kwoty. W ogóle jest to projekt wysokiego ryzyka, ponieważ rozdawnictwo pieniędzy jest niebezpieczne, zwłaszcza w kraju z deficytem budżetowym i znacznym długiem publicznym. Znacznie lepsze od tego byłoby inwestowanie – wskazał prof. Flejterski.  

Zobacz także

Czy czeka nas recesja gospodarcza?

Natomiast dr Janusz Grobicki z Centrum im. Adama Smitha dodał, że analitycy już widzą symptomy nadchodzącego spowolnienia gospodarczego.

Sytuacja gospodarcza Polski obecnie wcale nie jest aż tak dobra, jak przedstawia to rządowa propaganda. Przykładem jest bankructwo 11 tys. małych osiedlowych sklepów po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę, a przecież miało być zupełnie inaczej – alarmował w rozmowie z RadioZET.pl. 

Analitycy przewidują, że wzrost PKB Polski nie spadnie w tym roku poniżej 3,9 proc. „Jeśli jednak będzie jeszcze niższy, to wpływy ze ściągalności VAT również będą mniejsze” – dodał dr Grobicki. 

Ekonomista Marek Zuber dodał, że przy dobrej koniunkturze gospodarczej w polskim budżecie nadal jest deficyt. „Takie programy społeczne można finansować tylko ze zwiększonych podatków” – dodał.   

Zobacz także

RadioZET.pl/Piotr Drabik