Zamknij

Jak złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka? Wszystko, co musisz wiedzieć

14.06.2018 14:55
Dziecko z walizką na lotnisku
fot. Shutterstock

Dowód osobisty dla dzieci nie jest obowiązkowym dokumentem, ale jest koniecznością, jeżeli chcemy zabrać naszą pociechę na zagraniczne wakacje. Czy jednak jego wyrabianie wygląda tak samo jak w przypadku wersji dla dorosłych? Podpowiadamy, jak wyrobić dowód osobisty dla dzieci i jaki jest jego koszt.

Dowód osobisty to jeden z najważniejszych dokumentów, jaki posiada przy sobie każdy człowiek. Wyrabia się go zazwyczaj po ukończeniu 18. roku życia. Są jednak również wyjątki i wyrabia się go przed ukończeniem pełnoletności. Dowód osobisty dla dziecka mogą wyrobić rodzice, gdy chcą np. zabrać swoją pociechę poza granice kraju. Oczywiście dowód osobisty dla dziecka obowiązuje jedynie na terenie krajów należących Unii Europejskiej i strefy Schengen. W innym przypadku powinniście wyrobić paszport dla dziecka

Aby otrzymać dowód osobisty dla dziecka, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub przez internet. Dodatkowo nie musimy martwić się o koszt tego dokumentu, ponieważ wyrobienie go jest bezpłatne. 

Zobacz także: Czas na urlop wypoczynkowy! Zobacz, ile dni wakacji ci przysługuje

Dowód osobisty dla dziecka 

Wiele rodziców zastanawia się nad tym, jaki dokument bardziej opłaca się wyrobić dziecku. Czy jest to dowód osobisty, czy paszport. To oczywiście zależy między innymi od miejsca, do którego chcemy wyjechać.

Jeśli planujemy podróż na inny kontynent czy do krajów nienależących do Unii Europejskiej i Schengen, nie obejdzie się bez paszportu dla dziecka. Jeśli jednak nie mamy aż tak dalekosiężnych planów, wystarczy wyrobić dziecku dowód osobisty. Aby do tego doszło, potrzebny jest podpis tylko jednego z rodziców. Jeśli jednak dziecko ma więcej niż 5 lat, do urzędu musi udać się wraz z rodzicem

Panuje powszechne przekonanie, że do wyrobienia dowodu dla dziecka potrzebna jest zgoda i obecność obojga rodziców i tak właśnie było do 2015 roku. Od 2015 roku obecny może być jeden rodzic, jednak zgodę na wyjazd dziecka poza granicę kraju wciąż muszą wyrazić i matka i ojciec, chyba że jedno z nich zostało pozbawione praw rodzicielskich.

Dowód osobisty dla dziecka jest ważny przez 5 lat, jeśli dziecko ma mniej niż 5 lat. Natomiast dzieci powyżej tego wieku z dowodu mogą korzystać 10 lat. 

Zobacz także: Kradzież lub zgubienie dowodu osobistego można zgłosić przez internet

Dowód osobisty dla dziecka - wniosek 

Aby złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka, należy pobrać go ze strony urzędu gminy, na której terenie zamieszkują rodzice wraz z dzieckiem. Do formularza należy obowiązkowo dołączyć: 

 • dwie takie same fotografie o wymiarach 35 X 45 milimetrów,
 • na żądanie organu: skrócony odpis aktu urodzenia, skrócony odpis aktu małżeństwa i poświadczenie obywatelstwa polskiego,
 • do wglądu: dowód osobisty lub paszport rodzica wnioskującego o dowód dla dziecka.

Jeśli dziecko nie jest w stanie się samo podpisać, w miejscu tym znajduje się adnotacja "podpis niemożliwy" i zostaje spisane oświadczenie potwierdzające to. 

Dowód osobisty dla dziecka - wniosek online

Oczywiście w dzisiejszych czasach wniosek można również złożyć przez profil zaufany na stronie rządowej. Działa to podobnie jak w przypadku tradycyjnych dowodów osobistych i wymagane jest oczywiście zdjęcie dziecka. Następnie trzeba będzie osobiście odebrać taki dowód w urzędzie miasta lub gminy. 

Zobacz także: Dotacje - komu się należą i jaki jest sposób ich przyznawania? 

Dowód osobisty dla dziecka - koszt

Plusem wyrabiania dowodu osobistego dla dziecka jest to, że nie trzeba za niego płacić, w przeciwieństwie do paszportu. Wyrobienie jest zupełnie darmowe, a jedyny koszt, jaki ponosimy, to opłata za zdjęcie do dokumentów. 

Dowód osobisty dla dziecka - odbiór

Urząd gminy ma 30 dni od złożenia wniosku na wydanie dowodu osobistego dla dziecka. W wyjątkowych sytuacjach termin ten może się wydłużyć. Aby nie czekać i nie chodzić bez potrzeby do urzędu, przez internet można sprawdzić, czy dokument jest już gotowy. 

Aby odebrać dowód w urzędzie, należy stawić się osobiście wraz z dokumentami potwierdzającymi naszą tożsamość. W tym przypadku nie ma konieczności zabierania ze sobą dziecka do urzędu. W wyjątkowych okolicznościach, jeśli wniosek był składany poza urzędem, na przykład ze względu na chorobę, dokument może zostać odebrany przez pełnomocnika. 

Zobacz także: Rejestracja w urzędzie pracy - jak to zrobić krok po kroku?

Dowód osobisty dla dziecka - zdjęcie

Zdjęcie do dowodu osobistego zarówno dla dorosłego jak i dla dziecka jest obwarowane pewnymi wymogami. Oto one:

 • odsłonięta twarz skierowana w stronę aparatu, 
 • tło zdjęcia jednorodne, nie może być żadnych wzorów i osób trzecich,
 • wzrok skierowany na obiektyw. 

Dowód osobisty dla dziecka - informacje zawarte w dowodzie

 • nazwisko, nazwisko rodowe i imię (imiona),
 • imiona rodziców,
 • datę i miejsce urodzenia,
 • adres miejsca zameldowania na pobyt stały, a w razie jego braku zameldowania na pobyt czasowy,
 • płeć, wzrost w centymetrach i kolor oczu,
 • numer PESEL,
 • nazwę organu wydającego dowód osobisty, datę wydania i termin ważności,
 • serię i numer dowodu osobistego,
 • wizerunek twarzy i podpis posiadacza dokumentu,
 • dane do odczytu maszynowego.

Zobacz także: Więzienie za ksero dowodu osobistego? Nowe prawo wchodzi w życie