Zamknij

Rząd rozdaje dotacje na modernizacje systemów grzewczych w ramach programu „Czyste Powietrze”

Weronika Domoradzka
05.04.2019 15:08
Rząd rozdaje dotacje na modernizacje systemów grzewczych w ramach programu „Czyste Powietrze”

Chcesz zmodernizować system grzewczy w swoim domu i zadbać o środowisko? Dołącz do programu „Czyste Powietrze” i zgarnij dotację na urządzenia De Dietrich.

Niska jakość powietrza w Polsce jest na tyle dokuczliwa i niebezpieczna, że konieczne było przedsięwzięcie poważnych kroków, aby zmienić zaistniałą sytuację. Stąd pomysł na program „Czyste Powietrze”, który ruszył 19 września br. Projekt ma na celu wymianę źródeł ciepła i termomodernizację. Swoim zasięgiem obejmuje obecnych właścicieli domów oraz osoby budujące dom. Jego budżet opiewa na 103 mld zł – 63,3 mld zł w formie dotacji oraz 39,7 mld zł w formie pożyczek zwrotnych.

Na co można dostać dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”?

Jeśli jesteś właścicielem istniejącego budynku jednorodzinnego, w ramach programu „Czyste Powietrze” będziesz mógł skorzystać z dofinansowania m.in. na:

 • wymianę źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na węzły cieplne, kotły na paliwo stałe, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła oraz systemy ogrzewania elektrycznego;
 • docieplenie budynku i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

  zdjecie4

  Powietrzna pompa ciepła Alezio S V200 Fot. De Dietrich

Jeśli natomiast dopiero budujesz dom, możesz skorzystać z dofinansowania na zakup i montaż:

 • węzłów cieplnych,
 • kotłów na paliwo stałe,
 • systemów ogrzewania elektrycznego,
 • kotłów gazowych kondensacyjnych,
 • pompy ciepła.

Jakie wsparcie finansowe możesz dostać w ramach programu „Czyste Powietrze”?

Wysokość przyznawanych dotacji zależy od dochodu przypadającego na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Możesz liczyć na pokrycie od ok. 30 do nawet 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji, których minimalna wartość wynosi 7 tys. zł. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

W przypadku odnawialnych źródeł energii dofinansowane zostaną mikroinstalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne – tylko w formie pożyczki (nawet do 100 proc. kosztów). Tutaj także pomoc będzie stopniowana w odniesieniu do dochodu. Dla osób o dochodach powyżej 1600 zł najniższa dotacja po wejściu w życie znowelizowanej ustawy podatkowej zostanie zmieniona na ulgę podatkową 23%. Pozostałą część – 7% będzie stanowić dotacja.

Kiedy i gdzie można składać wnioski o dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze?”

Wnioski w programie “Czyste Powietrze” można już składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), właściwym terytorialnie dla miejsca położenia nieruchomości objętej wnioskiem o dofinansowanie. Wnioski przyjmowane będą do 30 czerwca 2027 r.

Ekologiczne kotły i pompy ciepła – na jakie urządzenia można dostać dofinansowanie?

Nowoczesne urządzenia grzewcze takie jak kondensacyjne kotły gazowe i pompy ciepła, idealnie wpisują się w założenia programu „Czyste Powietrze”. Są oszczędne, ekologiczne i wydajne. Nie emitują szkodliwych substancji, które zanieczyszczają powietrze i powodują powstawanie szkodliwego dla zdrowia smogu. Co zatem warto wybrać?

Doskonałym rozwiązaniem dla Twojego domu może być, np. kondensacyjny kocioł gazowy Evodens AMC. Urządzenie dostępne jest w wersji jedno- i dwufunkcyjnej. Wyróżnia się niską emisją zanieczyszczeń, roczną sprawnością eksploatacyjną wynoszącą aż do 109% oraz średnioroczną efektywnością energetyczną aż do 97%. Dodatkowo kocioł został wyposażony w konsolę sterowniczą DIEMATIC Evolution, która zapewnia Ci intuicyjny dostęp do wszystkich ustawień urządzenia oraz czujnik zewnętrzny.

zdjecie5

Kondensacyjny kociol gazowy EVODENS AMC Fot. De Dietrich

Dobrym wyborem w ramach programu „Czyste Powietrze” mogą być także pompy ciepła, które zdobywają coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego, bo urządzenia te są ekologiczne i co istotne, ich działanie nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Mogą wykorzystywać energię odnawialną z powietrza – w przypadku powietrznych pomp ciepła lub z gruntu – jak gruntowe pompy ciepła. Zaletą tych pierwszych jest to, że mogą być instalowane w dowolnej lokalizacji, w każdym typie zabudowy oraz w budynkach, w których istnieje już system grzewczy. Spiszą się więc zarówno w modernizacji, jak i domach nowo budowanych. Urządzenia, takie jak powietrzna pompa Alezio S V200, są wydajne przez cały rok, a ich dodatkową zaletą jest możliwość chłodzenia latem. Co więcej, możesz je ustawić bezpośrednio przy ścianie lub w narożniku, dlatego to urządzenie będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które dysponują niewielką ilością wolnego miejsca.

 

*Artykuł powstał przy współpracy z firmą De Dietrich