Zamknij

Pompy ciepła mogą pomóc w walce ze smogiem

Weronika Domoradzka
05.04.2019 15:01
Pompy ciepła mogą pomóc w walce ze smogiem

To, czym oddychamy, ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Tymczasem smog  i zanieczyszczenia powietrza to coraz większy problem w naszym kraju. Na szczęście możesz temu przeciwdziałać! Sprawdź, w jaki sposób.

Nie jest żadną tajemnicą, że największa ilość zanieczyszczeń w atmosferze występuje zimą, kiedy obecność pyłów zawieszonych i węglowodorów aromatycznych nasila się za sprawą palenia paliwem stałym. Głównym źródłem wymienionych zanieczyszczeń są lokalne kotłownie oraz gospodarstwa domowe, gdzie następuje nieefektywne spalanie paliw. Polacy wciąż bowiem w dużej mierze korzystają z urządzeń grzewczych starego typu, które do spalania wykorzystują węgiel i drewno. Niestety, dużym problemem jest również nieprzestrzeganie zakazu spalania śmieci, w tym odpadów plastikowych, które emitują do atmosfery ogromną ilość zanieczyszczeń, a przede wszystkim substancji rakotwórczych.. To wszystko ma bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowia, co potwierdzają badania.  

Badania potwierdzają: smog szkodzi zdrowiu

Z przeprowadzanych przez Śląskie Centrum Chorób Serca badań wynika, że w dniach, kiedy poziom tlenków azotu w powietrzu jest wysoki, w szpitalach pojawia się o 12% więcej chorych z zawałem serca. Wzrost poziomu zanieczyszczeń sprawia, że o 16% rośnie także liczba udarów mózgu. Według wyników badań, większe prawdopodobieństwo udaru mózgu było związane z wyższymi stężeniami dwutlenku azotu, tlenku azotu, tlenku węgla, pyłów PM10, mniejszą prędkością wiatru oraz z ogłoszeniem alarmu smogowego 3 i 5 dni przed udarem. Z kolei w przypadku wyższego stężenia tlenku i dwutlenku azotu, niższego stężenia ozonu i większej wilgotności powietrza odnotowano o 18% więcej pacjentów z zatorowością płucną. Alarm smogowy wiązał się również z częstszymi wizytami u lekarzy pierwszego kontaktu, a podczas jego trwania smogowego umierało o 6% więcej osób. Co bardzo niepokojące, taka tendencja trwa nawet dwa tygodnie po jego ogłoszeniu. Dodatkowo z opublikowanego w 2016 roku raportu Światowej Organizacji Zdrowia „Ambient Air Pollution Database” wynika, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w Polsce duża i zdecydowanie zbyt często bagatelizowana.

zdjecie2

Gruntowa pompa ciepła GSHP Fot. De Dietrich

Pompy ciepła, czyli siła natury w walce ze smogiem

Odnawialne źródła energii od kilkunastu lat cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Słońce, woda oraz wiatr od zawsze dostarczały niewyczerpalnej, a jednocześnie darmowej energii gromadzonej w gruncie i powietrzu. Pompy ciepła stały się więc idealnym narzędziem do jej wykorzystania, dzięki możliwości przetwarzania nagromadzonej energii na ciepło użytkowe.

„Aby wszystko działało, konieczny jest montaż dolnego źródła ciepła w postaci kolektorów umieszczonych w gruncie w przypadku gruntowej pompy ciepła lub zespołu zewnętrznego będącego częścią powietrznej pompy ciepła. W domu z kolei zamontowany jest moduł wewnętrzny. Takie rozwiązanie jest ekologiczne i korzystne dla środowiska, a przy tym energooszczędne” - wyjaśnia Natalia Sitkowska z działu OZE w BDR Thermea Poland Sp. z o.o.

Aby system grzewczy oparty o pompę ciepła funkcjonował, konieczny jest montaż dolnego źródła. W przypadku urządzenia gruntowego stanowi ono poziomy lub pionowy kolektor, a w przypadku powietrznej pompy ciepła jest to moduł usytuowany na zewnątrz budynku. Tylko w przypadku, gdy wszystkie składowe (pompa ciepła, instalacja wewnętrzna i dolne źródło) są odpowiednio dobrane i zamontowane system gwarantuje długą i bezproblemową pracę, stanowiąc rozwiązanie nie tylko ekologiczne dla środowiska, ale przede wszystkim energooszczędne i ekonomiczne dla użytkownika” - wyjaśnia Natalia Sitkowska z działu OZE w BDR Thermea Poland Sp. z o.o.

zdjecie7

Powietrzna pompa ciepła Alezio - moduł zewnętrzny Fot. De Dietrich

Co ważne, pompy ciepła są jednymi z niewielu urządzeń grzewczych, których praca nie przyczynia się do powstawania zanieczyszczeń w miejscu eksploatacji. Z uwagi na wykorzystanie energii elektrycznej niezbędnej do zasilenia sprężarki nie są to urządzenia całkowicie bezemisyjne, jednak elektrownie produkujące energię elektryczną z węgla wyposażone są w specjalistyczne układy oczyszczania spalin. Warto wspomnieć, że pobór energii elektrycznej stanowi jedynie ok. 20%, natomiast pozostała część ciepła dostarczanego do obiektu czerpana jest ze źródeł odnawialnych. Jeśli chcesz ograniczyć zużycie energii elektrycznej w czasie codziennej eksploatacji domu oraz pracy pompy ciepła, możesz zdecydować się na rozwiązanie umożliwiające jej produkcję, poprzez uzupełnienie instalacji pompy ciepła o panele fotowoltaiczne. Dzięki takim rozwiązaniom bierzesz czynny udział w ochronie środowiska i dbasz o jakość powietrza w Twojej okolicy.

 

*Artykuł powstał przy współpracy z firmą De Dietrich