Zamknij

Dlaczego warto ogrzewać dom gazem?

Weronika Domoradzka
05.04.2019 14:57
Dlaczego warto ogrzewać dom gazem?

Gaz czy węgiel, pellet lub ekogroszek? Jeśli i Ty zastanawiasz się, czym najlepiej ogrzewać swój dom, koniecznie sprawdź, dlaczego ogrzewanie gazowe ma przewagę nad paliwem stałym. 

3 zalety ogrzewania gazowego:

 

1.      Bezobsługowość i wygoda

Jeśli cenisz swój czas, na pewno istotne będzie dla Ciebie to, że kotły gazowe pracują samodzielnie w przeciwieństwie do pieców węglowych, które wymagają stałego nadzoru, dokładania węgla i częstego czyszczenia. Kocioł gazowy to także oszczędność miejsca – nie potrzebujesz przestrzeni do przechowywania paliwa. Ponieważ kotły gazowe nie emitują zanieczyszczeń do pomieszczenia i nie używa się do nich brudzącego opału, urządzenie takie można zamontować np. w kuchni. Oddzielne pomieszczenie pełniące funkcję kotłowni nie będzie już potrzebne.

 

2.      Ekologia
Prace wydobywcze służące pozyskaniu gazu ziemnego nie stanowią zagrożenia dla środowiska, a sam surowiec jest uznawany za jedno z najczystszych paliw, które można wykorzystać do ogrzewania domu. W procesie spalania gazu powstaje nieszkodliwa para wodna, dwutlenek węgla i tylko niewielkie ilości tlenku azotu. Nie emituje za to pyłu zawieszonego PM10, pyłu zawieszonego PM2,5 czy benzo(a)pirenu, które są wytwarzane przez urządzenia grzewcze starszego typu, np. piece węglowe.

 

 3.      Finanse
Z pewnością słyszałeś, że ogrzewanie paliwami stałymi jest tańsze niż ogrzewanie gazowe. To prawda. Koszty te można jednak obniżyć, instalując gazowy kocioł kondensacyjny, a obecnie na rynku są dostępne tylko takie urządzenia. Kocioł kondensacyjny ma dużo większą sprawność niż tradycyjny. Pozyskuje dodatkowe ciepło, odzyskując energię ze spalin. W efekcie kocioł jest w stanie wytworzyć więcej ciepła przy mniejszym zużyciu paliwa niż tradycyjne urządzenia grzewcze, a jego sprawność może sięgać nawet 109%.

 

*Artykuł powstał przy współpracy z firmą De Dietrich