Zamknij

Dla kogo pompa ciepła?

Weronika Domoradzka
05.04.2019 14:59
Dla kogo pompa ciepła?

Szukasz systemu grzewczego do swojego domu? Sprawdź, czy pompa ciepła będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Ekologiczne systemy grzewcze są dobrą alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Popularność urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii nie wynika jedynie z większej troski o środowisko naturalne. Wybór tego rozwiązania może być podyktowany różnymi potrzebami. Dla kogo zatem pompy ciepła będą dobrym rozwiązaniem?

 

1.    Dla osób budujących dom

Jeśli decydujesz się na budowę nowego domu, musisz wziąć pod uwagę wiele kryteriów, m.in. przepisy, mające na celu zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych oraz ograniczenie wpływu grzewczego na środowisko naturalne systemów grzewczych. Nie dziwi więc rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, w tym pompami ciepła. Choć początkowe koszty inwestycyjne w ich przypadku są wyższe niż np. kotłów kondensacyjnych, to już koszty eksploatacji są znacznie niższe. Jeśli masz działkę o powierzchni minimum 120% powierzchni domu, który będzie ogrzewany, zdecyduj się na pompę gruntową. W przypadku nowej inwestycji wykonanie prac ziemnych jest łatwiejsze, ponieważ odbywać się będzie na jeszcze nie zaaranżowanym terenie. Co ważne, posiadając kolektor poziomy, możesz bez przeszkód zagospodarować swój ogród. W planach możesz uwzględnić ozdobne trawy, byliny czy odpowiednie krzewy z płytko usytuowanym systemem korzeniowym. Alternatywnym rozwiązaniem dla pompy gruntowej jest pompa powietrzna. Możesz ją zainstalować w dowolnej lokalizacji, w każdym typie zabudowy oraz w budynkach, w których już istnieje system grzewczy. Nie wymaga też ingerencji w otoczenie.

kuchnia

Gruntowa pompa ciepła GSHP Fot. De Dietrich

2. Dla osób myślących o modernizacji systemu grzewczego

Co jakiś czas właściciele domów przeprowadzają mniejsze lub większe remonty. Zwykle mają one na celu zwiększenie energooszczędności budynku poprzez jego ocieplenie, wymianę okien czy też zmianę sposobu ogrzewania. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad modernizacją systemu ogrzewania w Twoim domu, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie powietrznej pompy ciepła, której konstrukcja daje możliwość współpracy z istniejącymi już źródłami ciepła. W tym przypadku znaczący jest szybki i łatwy montaż oraz smukła budowa urządzenia. Tego typu system nie tylko pozwoli ograniczyć wysokość rachunków, ale również zagwarantuje domownikom wysoki komfort użytkowania.

zdjecie8

Termostat pokojowy programowalny SMART TC. Fot De Dietrich

 3.      Dla osób szukających oszczędności

Korzystając z odnawialnych źródeł energii, otrzymujesz niedrogie ogrzewanie. Poza wydatkiem na zakup pompy ciepła nie ponosisz niemal żadnych dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją tych urządzeń grzewczych – płacisz jedynie za zasilanie urządzenia prądem. Pozostałym paliwem napędzającym ich pracę jest przyroda. Sama pompa ciepła obniża koszty ogrzewania – w stosunku do spalania gazu lub oleju opałowego nawet o ponad 50%.

 4.      Dla osób ceniących ekologię

Jeśli cenisz sobie ekologiczny tryb życia i chcesz mieć czynny wkład w ochronę środowiska, pompa ciepła jest dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem, ponieważ ogranicza emisję zanieczyszczeń do atmosfery. W miejscu jej eksploatacji nie powstają żadne spaliny, zatem nie zanieczyszczasz środowiska naturalnego. Technologia spalania paliw kopalnych w elektrowniach i elektrociepłowniach oraz systemy oczyszczania spalin powodują, że spaliny wydobywające się z tych zakładów w czasie produkcji energii elektrycznej zużywanej przez pompę ciepła są o wiele mniej szkodliwe niż zanieczyszczenia emitowane z kominów domków jednorodzinnych.

 5.      Dla osób lubiących komfortowe użytkowanie

Nowoczesne urządzenia grzewcze takie jak pompy ciepła mają wiele zalet. Odpowiednio dobrane do powierzchni i charakterystyki obiektu są praktycznie bezobsługowe, co przekłada się na wygodę użytkowania. Nie musisz bowiem transportować i składować paliwa, czy rozpalać i czyścić kotła. Dzięki temu, że pompa ciepła nie wymaga specjalistycznej kotłowni, oszczędzasz miejsce i możesz dowolnie zaaranżować pomieszczenie techniczne. Urządzenie jest bardzo ciche i niezwykle proste w obsłudze, a sterowanie sprowadza się jedynie do ustawienia żądanych temperatur w pomieszczeniach za pomocą dedykowanych regulatorów pokojowych. Z poziomu konsoli sterowniczej urządzenia De Dietrich możesz samodzielnie stworzyć harmonogram pracy pompy ciepła. W zależności od urządzenia system może być zaprogramowany za pomocą dodatkowego termostatu pokojowego SMART TC lub modułu DD Home Control oraz dedykowanej aplikacji w smartfonie. System możesz też zaprogramować za pomocą dodatkowego modułu De Dietrich Home Control oraz dedykowanej aplikacji w smartfonie. Co więcej, powszechnie wykorzystywane do celów grzewczych pompy ciepła mogą także latem z powodzeniem efektywnie chłodzić pomieszczenia lub ogrzewać wodę w basenie.

zdjecie6

Dedykowana aplikacja SMART TC Fot. De Dietrich

 

*Artykuł powstał przy współpracy z firmą De Dietrich