Zamknij

Coraz częściej robimy zakupy w zagranicznych sklepach internetowych

Olga Papiernik
07.12.2017 15:10
 Coraz częściej robimy zakupy w zagranicznych sklepach internetowych
fot. LinkedIn Sales Navigator on Unsplash

Już 41% polskich konsumentów robiących zakupy w internecie skorzystało z oferty zagranicznych sklepów i serwisów internetowych w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a 53% zadeklarowało, że ufa zagranicznym sprzedawcom online w takim samym stopniu, jak krajowym, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie PayU w Polsce.

Chińską platformę sprzedażową AliExpress zna 73% badanych, którzy robią e-zakupy za granicą. Poza Chinami, chętnie wybierane są także sklepy internetowe z Niemiec (29%), Wielkiej Brytanii (29%) i Stanów Zjednoczonych (20%).

- Zakupy w zagranicznych sklepach internetowych zyskują na popularności. Według prognoz, do 2020 roku aż jedna trzecia światowego rynku e-commerce będzie transgraniczna. Zachowania polskich e-konsumentów odzwierciedlają globalne trendy. Kluczowymi czynnikami, które mogą skłonić Polaków do jeszcze częstszych zakupów w zagranicznych sklepach internetowych są niższe ceny produktów, połączone z darmową dostawą, a także możliwość skorzystania z dobrze znanych, lokalnych metod płatności. - skomentowała country manager PayU w Polsce Joanna Pieńkowska-Olczak.

Bezpieczeństwo zakupów jest dla nas najważniejsze
85% badanych uznało bezpieczeństwo za najważniejszą cechę transakcji w zakupach transgranicznych. Jedną z gwarancji bezpieczeństwa jest dla konsumentów możliwość skorzystania ze znanego sposobu płatności, jakim jest np. PayU. Kupujący z Polski najchętniej płacą w zagranicznych sklepach internetowych szybkim przelewem za pośrednictwem operatora (35% wskazań) lub kartą (34,6% wskazań), podano także.

- Handel transgraniczny to zdecydowanie jedno z najciekawszych i bardzo dynamicznie rozwijających się zjawisk w branży e-commerce na całym świecie. Jak wynika z raportu PayU, polscy konsumenci są klientami zagranicznych e-sklepów, ufają im. Cross-border już ma znaczący wpływ na lokalny e-commerce, dlatego w e-Izbie wsparcie polskich przedsiębiorców w ekspansji międzynarodowej traktujemy priorytetowo, zarówno w obszarze aktywności legislacyjnej jak i edukacyjnej" - powiedziała prezes Izby Gospodarki Elektronicznej Patrycja Sass- Staniszewska.

Badanie wskazało też, że kupując w zagranicznych e-sklepach Polacy szukają przede wszystkim unikalnych produktów, które są niedostępne w kraju. Do zakupów transgranicznych skłaniają ich także atrakcyjne ceny i szeroki asortyment.

W zagranicznych sklepach internetowych polscy e-konsumenci wydają średnio 1 282 zł miesięcznie. Najchętniej kupują ubrania (42%) - to najpopularniejszy wybór w każdej grupie wiekowej. Na drugim miejscu plasuje się drobna elektronika (24%) i biżuteria, w tym zegarki (24%).

Badanie zwyczajów zakupowych polskich e-konsumentów w zagranicznych sklepach i serwisach internetowych "Cross-border e-commerce" zostało przeprowadzone przez firmę badawczą SW Research, na zlecenie PayU. Badanie przeprowadzano metodą CAWI na grupie 1 250 respondentów w październiku 2017 r.

ISBnews/OP