Zamknij

Co posiadają polscy sędziowie? Opublikowano dokładny raport

Piotr Drabik
16.05.2019 08:52
Co posiadają sędziowie? Przeciętny sędzia ma 62-metrowe mieszkanie i 8-letni samochód
fot. everything possible/Shutterstock (ilustracyjne)

Według „Rzeczpospolitej” statystyczny polski sędzia jest kobietą, ma mieszkanie o powierzchni 62 metrów kwadratowych i jeździ ośmioletnim samochodem. Sędziów z co najmniej milionem na koncie jest bardzo niewielu – wynika z badania firmy Brigde.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Specjaliści z firmy Brigde przeanalizowali 2703 jawnych oświadczeń majątkowych za ubiegły rok z trzech apelacji: szczecińskiej, warszawskiej i rzeszowskiej.

Przeanalizowane oświadczenia stanowią 23 proc. oświadczeń całej kadry sędziowskiej orzekającej w trzech sądach apelacyjnych, dziewięciu okręgowych i 57 rejonowych.

Zobacz także

Co posiadają Polscy sędziowie?

W zbadanej grupie 66 proc. sędziów stanowią kobiety, ale na kierowniczych stanowiskach lekką przewagę mają mężczyźni (51 proc.). Najliczniejszą grupą wśród badanych są osoby w wieku 41-50 lat, które pracę zaczęły po 1989 roku.

Z raportu „Co mają sędziowie?” wynika, że sędziowie mają większe oszczędności niż przeciętny Polak – 125 tys. zł przy średniej wynoszącej 41 tys. zł.

Środowisko jest jednak zróżnicowane pod tym względem. Poza tym w większości przypadków wchodzi w grę wspólnota małżeńska, więc nie wiadomo do końca, czy są to oszczędności sędziego, czy małżonka.

Połowa badanych zadeklarowała oszczędności w kwocie 50 tys. zł, a tylko co dziesiąty powyżej 300 tys. zł. Milionerów w tej grupie było 12. Jednak znaleźli się w tej grupie również sędziowie, którzy nie radzą sobie finansowo i muszą korzystać z chwilówek.

Zobacz także

Ile zarabiają sędziowie?

Jeśli chodzi o nieruchomości, zbadani sędziowie nieco rzadziej niż ogół populacji na danym terenie mieszkają w domach, a częściej w mieszkaniach. Średnia powierzchnia domów wynosi 182 mkw., a mieszkań 62 mkw.

Posiadanie domu częściej deklarują sędziowie wyższych instancji oraz mieszkający w małych miejscowościach. Z kolei sędziowie w dużych miastach częściej mieszkają w mieszkaniach. Ośmioro sędziów z badanej grupy posiada domy powyżej 500 mkw.

Z analizy wynika także, że sędziowie wprawdzie jeżdżą samochodami nowszymi niż przeciętny obywatel (8 lat do 13 lat), ale w większości trudno je określić jako najnowsze. Najpopularniejsze wśród sędziów marki aut to Toyota, Volkswagen, Opel i Honda.

Jak podała „Rzeczpospolita”, średnia miesięczna pensja sędziego w Polsce w czwartym kwartale ubiegłego roku wynosiło 12 693 zł brutto. Z kolei przeciętne wynagrodzenie asesora sądowego 7821 zł brutto, a referendarza 9145 zł brutto.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD