Zamknij

Rachunki za gaz bez zmian. Pomimo wzrostu cen za "błękitne paliwo"

Piotr Drabik
25.01.2019 15:51
Ceny za gaz. Bez podwyżek rachunków w 2019 roku
fot. Ladanivskyy Oleksandr/Shutterstock (ilustracyjne)

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zapewnił, że rachunki za gaz w 2019 roku pozostaną bez większych zmian. Pomimo że wzrosły ceny gazu o 2,5 proc. w taryfach dla gospodarstw domowych spółki PGNiG Obrót Detaliczny, to jednocześnie spadły opłaty dystrybucyjne.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Po zamieszaniu z cenami za energię elektryczną, odbiorcy "błękitnego paliwa" mogą odetchnąć z ulgą.

Jak poinformował w piątek URE, największy sprzedawca gazu w Polsce - PGNiG OD - wnioskowało o wzrost cen gazu w taryfie na ten rok o 2,5 proc. Argumentowano to rosnącymi kosztami zakupu gazu na Towarowej Giełdzie Energii. Taryfa na tym poziomie została zatwierdzona przez Prezesa URE.

Z kolei stawki PSG – spółki z grupy PGNiG, największego krajowego dystrybutora dostarczającego gaz do prawie 7 mln odbiorców - spadają średnio o 5 proc. dla wszystkich rodzajów paliwa gazowego.

Zobacz także

Jak zmienią się ceny za gaz?

Obniżenie stawek opłat dystrybucyjnych jest konsekwencją m.in. wzrostu ilości dystrybuowanego gazu przez Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG).

Z przedstawionych przez URE danych wynika, że w rezultacie rachunki różnych grup odbiorców z sektora gospodarstw domowych nie zmienią się w 2019 roku więcej niż o 0,76 proc.

Spadek opłat nie zagraża realizacji zaplanowanych przez przedsiębiorstwo projektów inwestycyjnych, które obejmują m.in. rozbudowę systemu dystrybucyjnego i gazyfikację "białych plam" na mapie Polski.

Z drugiej strony regulator ocenił, że obniżka opłat da możliwość skorzystania odbiorcom tej spółki z bardzo dobrych wyników finansowych osiąganych przez PSG w ostatnich latach.

Zobacz także

Do kiedy obowiązują taryfy za gaz?

W ocenie URE w końcowym rozrachunku wzrost cen gazu zostanie zneutralizowany spadkiem opłat dystrybucyjnych. W efekcie łączne płatności za gaz dla odbiorców w gospodarstwach domowych, dla średnich poziomów zużycia w kraju, pozostaną na poziomie zbliżonym do dotychczasowego.

"Mimo że ceny gazu w taryfie na 2019 r. wzrastają to i tak będą one niższe o około 11 proc. niż w 2015 r." - podkreślił prezes URE Maciej Bando.

Jak przypomniał Urząd, o terminie wprowadzenia taryfy w życie decydują przedsiębiorstwa, przy czym najwcześniej nowe ceny mogą zostać wprowadzone po 14, a najpóźniej po 45 dniach od opublikowania decyzji Prezesa URE.

Regulator oczekuje, że przedsiębiorstwa nie będą zwlekać z wprowadzeniem w życie korzystnych dla konsumentów zmian. Obie taryfy zostały zatwierdzone na okres do 31 grudnia 2019 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD