Zamknij

Bykowe nie zostanie wprowadzone? Jest reakcja MSWiA

24.06.2019 14:31
Bykowe 2019. MSWiA: podatek od bezdzietnych nie zostanie wprowadzony
fot. im_coco/Shutterstock (ilustracyjne)

Rząd PiS zareagował na burzę po ujawnieniu planów wprowadzenia wyższych podatków dla bezdzietnych. „Na obecnym etapie minister Elżbieta Witek podjęła decyzję, że nie będą prowadzone jakiekolwiek prace nad pomysłem opodatkowania osób bezdzietnych” – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

„Rzeczpospolita” poinformowała w poniedziałek m.in. o tym, że „nowym elementem polityki państwa mogą być wyższe podatki dla osób bezdzietnych, które mają zwiększyć efekt demograficzny polityki prorodzinnej państwa”.

Gazeta, opierając się na niejawnym rządowym projekcie autorstwa MSWiA dotyczącym polityki migracyjnej państwa, zaznaczyła również, że rządowy dokument nie zakłada ułatwień odnośnie do stałego sprowadzania pracowników z zagranicy, a jedynie krótkoterminowe zatrudnianie pracowników z państw zbliżonych kulturowo do Polski.

Zobacz także

Czy bykowe zostanie wprowadzone?

„Projekt, o którym pisze »Rzeczpospolita«, jest jedynie wstępną koncepcją, która zawiera różne propozycje dot. migracji i rynku pracy. Na obecnym etapie minister Elżbieta Witek podjęła decyzję, że nie będą prowadzone jakiekolwiek prace nad pomysłem opodatkowania osób bezdzietnych” – podało w poniedziałek MSWiA na Twitterze.

Resort podkreślił też, że projekt jest materiałem do dyskusji dla Zespołu do Spraw Migracji. „Dopiero gotowy dokument zostanie przekazany do szerokich konsultacji międzyresortowych i społecznych” – zaznaczył resort.

Projekt nowej polityki migracyjnej

W poniedziałkowym wydaniu „Rz” poinformowała również, że projekt polityki migracyjnej zakłada utworzenie rejestru cudzoziemców z informacjami rozproszonymi dotąd w wielu urzędach.

Według gazety przyjęcie dokumentu pozwoli śledzić pobyt każdego cudzoziemca przyjeżdżającego do Polski.

Z dokumentu wynika też chęć ograniczenia nie tylko tego, kto przyjedzie do nas do pracy i gdzie będzie zatrudniony, ale także tego, kto sprowadzi cudzoziemca do kraju.

Zobacz także

Według „Rz” resort odpowiedzialny za projekt powołuje się w nim na względy bezpieczeństwa. Podaje również przykład Niemiec, gdzie według danych o przestępczości opublikowanych przez niemieckie MSW w roku 2016 w związku z podejrzeniem przestępstwa zatrzymano 2 mln osób, z czego ponad 600 tys. zatrzymanych było obcego pochodzenia.

Dziennik wspomniał również o pomyśle opodatkowania osób bezdzietnych, co miałoby wpłynąć na zwiększenie dzietności w Polsce.

W projekcie padają przykłady takich rozwiązań stosowanych w innych państwach UE. W Niemczech bezdzietne osoby powyżej 23. roku życia płacą wyższe o 0,25 pkt proc składki na ubezpieczenia społeczne” – napisała „Rz”.

Podaje także przykład Francji, gdzie przy wyliczaniu podatku stosuje się tzw. iloraz rodzinny. Skutkiem tego rozwiązania wraz ze wzrostem liczby dzieci maleje kwota płaconego podatku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP