Zamknij

Bogaty Polak pracuje średnio 10 godzin dziennie

Rafał Mandes
07.12.2017 09:51
Bogaty Polak pracuje średnio 10 godzin dziennie

Większość ankietowanych uważa, że do ich zawodowych i finansowych sukcesów przyczyniła się przede wszystkim ciężka praca i odpowiednie cechy charakteru – inteligencja oraz samodyscyplina. Dla 81% ankietowanych wysokie zarobki są powiązane z koniecznością podejmowania ryzyka. Z kolei 60% bogatych Polaków uznaje, że pieniędzmi należy się dzielić z innymi, pod warunkiem, że sami będą mogli decydować o beneficjentach pomocy. Największa liczba bogatych Polaków pracuje średnio 10 godzin dziennie. Zaledwie co 10 ankietowany przez KPMG bogaty Polak przyznał, że pracuje więcej niż 12 godzin dziennie.

Bogaci Polacy wierzą w merytokrację i wysoką mobilność społeczną, a zatem uważają, że bardziej liczą się kompetencje, chęci i cechy charakteru niż kontakty czy pochodzenie. Według ankietowanych indywidualne zasługi i szczęście są ważniejsze na drodze do sukcesu od uwarunkowań zewnętrznych, jak sytuacja społeczno-ekonomiczna kraju. Paradoksalnie jednak ci sami bogaci Polacy nie są przekonani, czy rynek jest mechanizmem, który sprawiedliwie wycenia pracowników. Chociaż większość badanych uważa, że pieniądze są dobrym miernikiem sukcesu, opinie co do tego, czy wysokość zarobków jest adekwatna do włożonego wysiłku, są podzielone – mówi Andrzej Marczak, partner w KPMG w Polsce.

Ponad połowa ankietowanych spędza codziennie ze swoją rodziną 2-3 godziny, a 23% respondentów więcej niż 3. Respondenci badania wskazali, że najwięcej czasu poświęcają pracy i rodzinie. Prawie połowa badanych bogatych Polaków przyznała, że w ogóle nie ogląda telewizji, filmów i seriali.

Osoby bogate pragmatycznie podchodzą do wydawania pieniędzy. Większość regularnie korzysta z usług pomocy domowej (65%). Co czwarty posiada własnego trenera personalnego, a co piąty regularnie korzysta z usług ogrodnika. Więcej niż połowa bogatych Polaków spędza za granicą od 3 do 5 tygodni w roku.

Preferowaną formą lokowania kapitału przez bogatych Polaków jest inwestowanie w rynek nieruchomości. 76% posiada drugie mieszkanie lub dom. Bogaci inwestują również w produkty inwestycyjne banków lub funduszy inwestycyjnych.

KPMG/MN24/RM