Zamknij

Babcia plus. Minister Rafalska popiera pomysł babcinych urlopów macierzyńskich

Piotr Drabik
31.01.2019 14:14
Babcia plus. Minister Rafalska popiera pomysł babcinych urlopów macierzyńskich
fot. FamVeld/Shutterstock (ilustracyjne)

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, wyraziła zainteresowaniem pomysłem wprowadzenia tzw. babcinych urlopów macierzyńskich. Z podobnego rozwiązania już korzystają Węgrzy. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Za interesujące uznała niektóre węgierskie rozwiązania w zakresie polityki rodzinnej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, która przebywała w poniedziałek z wizytą w Budapeszcie.

Rafalska spotkała się na Węgrzech z ministrem zasobów ludzkich Miklosem Kaslerem oraz wiceminister ds. polityki rodzinnej Katalin Novak, a także złożyła wizytę w Instytucie Demografii i Rodziny.

Zobacz także

Wśród rozwiązań, które zainteresowały na Węgrzech minister Rafalską, była możliwość dodatkowych urlopów wypoczynkowych dla dziadków w roku, w którym rodzi się wnuczę.

– Na pewno to jest istotne, ponieważ młoda rodzina czasami, szczególnie przy pierwszym dziecku, potrzebuje wsparcia swojej mamy – zaznaczyła Rafalska.

Na Węgrzech babcia lub dziadek, którzy są aktywni zawodowo, mogą przejąć opiekę nad dzieckiem, aby jego rodzice mogli np. wcześniej powrócić do pracy.

Z tego tytułu dziadkowie mogą otrzymywać zasiłek jednak pod pewnymi warunkami – m.in. dziadek lub babcia muszą mieszkać w tym samym gospodarstwie co dziecko i jego rodzice.

Zobacz także

Wysokość zasiłku GYES na jedno dziecko wynosi ponad 28 tys. forintów (około 380 zł).

Długość urlopu macierzyńskiego w Polsce jest uzależniona od liczby dzieci urodzonych przy jednej ciąży – 20 tygodni przy jednym dziecku, 31 tygodni przy bliźniętach, 33 tygodnie przy trojaczkach, 35 tygodni przy czworaczkach i 37 tygodni przy pięcioraczkach i więcej. 

Ponadto rodzice mają możliwość skorzystania z urlopów rodzicielskich przez 32 lub 34 tygodnie w zależności od liczby dzieci urodzonego po jednej ciąży.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Bankier.pl/PTD