Zamknij

500 plus również w Niemczech. Ile można otrzymać w ramach Kindergeld?

Piotr Drabik
18.03.2019 14:10
500 plus. Świadczenie wypłacane również w Niemczech. Co to jest Kindergeld?
fot. Steidi/Shutterstock (ilustracyjne)

W Niemczech od kilkudziesięciu lat wypłacane jest prorodzinne świadczenie Kindergeld. Odpowiednik polskiego 500 plus wynosi co najmniej 194 euro miesięcznie, czyli w przeliczeniu około 833 złote.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy 500 plus powinno być wypłacane bogatym rodzinom?

Liczba głosów:

500 plus, czyli prorodzinne świadczenia wypłacane przez rząd PiS od 2016 roku, zostanie poszerzone od lipca. Zgodnie z zapowiedzią prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i rządu Mateusza Morawieckiego, od tego momentu co miesiąc 500 złotych będzie przysługiwać także na pierwsze dziecko. 

Wcześniej rodziny otrzymywały świadczenie na drugie i każde kolejne dziecko, a na pierwsze tylko po spełnieniu kryterium dochodowego (mniej niż 800 zł oraz 1200 zł w przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym).

Zobacz także

Co to jest Kindergeld?

Prorodzinne świadczenie jest wypłacane również w Niemczech. 

Kindergeld (z niemieckiego dosłownie „pieniądze na dzieci”) jest wypłacane od kilkudziesięciu lat i co roku waloryzowane. Jeszcze w latach 90. jego wartość wynosiła wartość około 100 euro, a obecnie 194 euro wypłacane co miesiąc. Z kolei w lipcu zaplanowano kolejne podniesienie świadczenia do 204 euro – czyli około 877 złotych na rękę. 

Jak podał portal WP.pl, otrzymanie świadczenia poprzedzone jest zmaganiem z biurokracją. Do wypłaty Kindergeld konieczny jest wniosek i inne dokumenty, w tym zaświadczenie o meldunku w Niemczech co najmniej jednego z rodziców oraz pozwolenie lub umowa o pracę.

– Czekaliśmy, aż wszystko zaakceptują i zaczną płacić. Ale jak zaakceptowali, to wypłacili też Kindergeld za wszystkie miesiące – od urodzenia dziecka do zaakceptowania wniosku – wskazała w rozmowie z portalem Agnieszka Pankowska, dietetyczka i trenerka fitness z Berlina.

Zobacz także

Jakie są różnice pomiędzy 500 plus a Kindergeld?

Niemieckie świadczenie jest niezależne od dochodu rodziców. Jednak jego wysokość zależy od liczby dzieci – na drugie otrzymuje się tyle samo, co na pierwsze. Z kolei przy trzecim potomku niemiecki rząd przyznaje w sumie 588 euro zasiłku. Przy czwórce dzieci można liczyć na 813 euro, a przy piątce – 1038 euro. 

Pieniądze z niemieckiego rządu przysługują również na dzieci adoptowane.

Jeśli dziecko kontynuuje naukę, to można przedłużyć otrzymywanie Kindergeld aż do 25. roku życia. Zasadniczo świadczenie jest wypłacane do osiągnięcia przez dzieci pełnoletniości. Natomiast w przypadku osoby, której niepełnosprawność powstała przed 25. rokiem życia, może otrzymywać Kindergeld bez limitu wiekowego. 

Dodatkowo najbiedniejsze rodziny mogą liczyć na dodatek w wysokości 170 euro.

Polscy rodzice mieszkający w Niemczech wskazują na obawy związane z wprowadzeniem nowego 500 plus od lipca tego roku.

– Teoretycznie Niemcy mogą nam obciąć Kindergeld o kwotę, którą możemy dostać w Polsce – nawet jak jej nie pobieramy. Więc być może będę musiała wnioskować o 500 plus, choć w Polsce nie mieszkam od lat i nawet nie wiem, jak tam się załatwia sprawy w urzędach. Wolałabym, żeby po prostu wypłacali nam ten Kindergeld po staremu – wskazała Ewa ze Stuttgartu, mama 5-letniego Jana, w rozmowie z WP.pl.

Zobacz także

500 plus – zasady 

Pod koniec lutego prezes Kaczyński i premier Morawiecki na konwencji partii zapowiedzieli nowe propozycje programowe – tzw. nową piątkę PiS.

Wśród nich znalazły się: wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, obniżenie PIT do 17 proc. i podwyższenie kosztów uzyskania przychodu, a także „trzynastka” dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, 5 marca poinformowała, że do połowy marca będzie gotowy projekt dotyczący świadczenia 500 plus także na pierwsze dziecko, a jego koszt wyniesie około 10 mld zł.

Dodała, że wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca i zapewniła, że dodatkowe środki na sfinansowanie programu są zagwarantowane w budżecie państwa.

Rafalska podkreślała wagę współpracy z samorządami w obsłudze 500 plus, która – jak mówiła minister – „jest kluczowa, żeby obsługa programu Rodzina 500 plus była sprawna, a środki szybko trafiły do rodzin”.

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl/PAP/PTD