Zamknij

Rafalska skomentowała propozycję Biedronia. Chodzi o 500 plus

Piotr Drabik
06.02.2019 11:38
500 plus. Elżbieta Rafalska skomentowała propozycję Roberta Biedronia
fot. PAP/Radek Pietruszka, PAP/Grzegorz Michałowski

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska odniosła się do propozycji rozszerzenia programu 500 plus. Jej zdaniem realizacja pomysłu lidera partii Wiosna Roberta Biedronia może kosztować budżet państwa dodatkowe 17-18 mld zł.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy otrzymujesz świadczenie 500 plus?

Liczba głosów:

500 plus to rządowy program świadczeń na każde drugie i kolejne dziecko (pieniądze przysługują również na pierwsze dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego). Ten temat poruszył były poseł Robert Biedroń podczas niedzielnej konwencji założycielskiej partii Wiosna.

Polityk zapowiedział zmiany w programie 500 Plus, aby obejmował on pierwsze dziecko i rodziców samodzielnie wychowujących dzieci. „Program musi obejmować wszystkie dzieci, a nie tylko te mieszczące się w urzędniczych metryczkach. Jak równość, to równość” – podkreślił Biedroń.

Zobacz także

Ile będzie kosztować rozszerzenie 500 plus?

Rafalska, odnosząc się w TVP Info do tej zapowiedzi, powiedziała, że „niektórzy próbują budować siłę swojego przekazu politycznego” na programie Prawa i Sprawiedliwości. „Dzisiaj najwięcej obiecują ci, którzy mają najmniejsze szanse realnego rządzenia” – oceniła Rafalska.

Dopytywana, czy rozszerzenie 500 plus na pierwsze dziecko jest realne, zaznaczyła, że „finansowanie pierwszego dziecka to wzrost o około 17-18 mld dodatkowych środków na realizację tego programu”.

– Wprowadzając kryterium dochodowe na pierwsze dziecko, kierowaliśmy się tym, że rodziny z jednym dzieckiem są zdecydowanie mniej zagrożone ubóstwem – tłumaczyła minister. Podkreśliła również, że rząd chce także, „żeby w polskiej rodzinie pojawiło się drugie dziecko, bo ono gwarantuje nam poprawę dzietności”.

– Widzę, że wszystkie partie polityczne przywiązały się do naszego rządowego programu, no mogę po tylu latach walki o ten program powiedzieć, że odczuwamy tu rodzaj satysfakcji, ale czekamy na inne ich autorskie pomysły. Póki co to jest powielanie rozwiązań, które już wcześniej występowały – oceniła.

Zapytana, czy jest spokojna o program 500 plus, odpowiedziała, że nie wyobraża sobie, „żeby najważniejszy społeczny program” rządu PiS mógł być nierealizowany.

Zobacz także

Co to jest 500 plus?

To nieopodatkowane świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. 

Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także dla pierwszego lub jedynego dziecka przy spełnieniu kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Wnioski o świadczenie wychowawcze na kolejny okres, trwający od 1 października 2018 roku do 30 września 2019 roku, można składać przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD