Zamknij

Przez diety za delegacje służbowe można stracić 500 plus

Piotr Drabik
05.02.2019 19:15
500 plus. Przez diety za delegacje służbowe można stracić świadczenie
fot. Joanna Dorota/Shutterstock (ilustracyjne)

Diety za podróże zagraniczne liczą się do wysokości dochodu, na podstawie którego wypłacane jest świadczenie 500 plus - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Oznacza to, że przy ustalaniu prawa do świadczenia brane pod uwagę są wszystkie rzeczywiste źródła dochodów rodziny.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy otrzymujesz świadczenie 500 plus?

Liczba głosów:

500 plus to świadczenie przysługuje rodzicom wychowującym co najmniej dwójkę dzieci i więcej. Pieniądze z rządowego programu są dostępne również na pierwsze dziecko, ale są one wypłacane dopiero po spełnieniu kryterium dochodowego (obecnie wynosi 800 złotych).

Jak podał dziennik "Rzeczpospolita", z tej możliwości korzystała od 2016 roku 4-osobowa rodzina, w której ojciec dwóch dzieci znalazł pracę jako kierowca zagraniczny w prywatnej firmie przewozowej. Z tego powodu wzrósł dochód w całym gospodarstwie i w marcu 2017 roku wynosił 1500 złotych. 

Zobacz także

Sąd po stronie urzędników

W rezultacie wójt gminy, gdzie mieszkała rodzina, zdecydował o zwieszeniu wypłacania 500 plus na pierwsze dziecko oraz zwrot już przekazanego świadczenia. Z taką argumentacją nie zgodziła się żona kierowcy, która złożyła odwołanie od decyzji magistratu.

Jej zdaniem diety otrzymywane przez męża za podróże zagraniczne nie mogą być wliczone w dochód rodziny, ponieważ rekompensują koszty wyżywienia podczas pracy poza Polską. Te pieniądze jej zdaniem są niezależnie od pensji i nie podlegają opodatkowaniu.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bielsku Białej stanęło po stronie władz gminy. Co więcej - przypomniało fakt, że dopiero po 8 miesiącach rodzina poinformowała gminę o podjęciu pracy przez ojca dzieci, w której otrzymuje dietę za podróże zagraniczne. Żona kierowcy również odwołała się od tej decyzji. 

Po raz kolejny - tym razem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach - przyznał rację gminnym urzędnikom.

Orzekł, że wszystkie pozyskiwane przez członków rodziny dochody - w tym diety za podróże w transporcie międzynarodowym - liczą się do kryterium decydującego o wypłacie 500 plus. WSA uznał, że rodzina od kwietnia do października 2017 roku nienależnie pobierała świadczenie na pierwsze dziecko. 

Zobacz także

Co to jest 500 plus?

To nieopodatkowane świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. 

Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także dla pierwszego lub jedynego dziecka przy spełnieniu kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Wnioski o świadczenie wychowawcze na kolejny okres, trwający od 1 października 2018 roku do 30 września 2019 roku, można składać przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS , a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PAP/PTD