Zamknij

500 plus. W sondażu Polacy skrytykowali bogatych pobierających świadczenie

Piotr Drabik
07.03.2019 19:48
500 plus. Polacy krytykują bogatych pobierających świadczenie. Zasady. Dla kogo
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Prawie trzy czwarte Polaków krytykuje przyzwanie świadczenia 500 plus bogatym rodzinom - tak wynika z sondażu dla "Super Expressu". Wypłacanie zasiłki dla wszystkich poparło tylko 20 proc. ankietowanych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy 500 plus powinno być wypłacane bogatym rodzinom?

Liczba głosów:

500 plus, czyli flagowy program społeczny rządu PiS, zostanie w tym roku rozszerzony. Dotychczas świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie przysługiwało na drugie i każde kolejne dziecko.

Pieniądze były dostępne również na pierwsze dziecko, ale po spełnieniu kryterium dochodowego (dotychczas wynosiło ono 800 zł i 1200 zł w przypadku rodziny z dzieckiem z niepełnosprawnościami).

Zobacz także

500 plus tylko dla biedniejszych rodzin?

Po lutowej obietnicy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, 500 plus będzie od 1 lipca wypłacane również na pierwsze dziecko. Jednak zmiany w programie prorodzinnym podzieliły Polaków, jak pokazał najnowszy sondaż dla "Super Expressu".

Według badania pracowni Pollster, aż 72 proc. ankietowanych krytykuje przyznanie nowego 500 plus zamożnym rodzinom. Przeciwnego zdania było 20 proc. badanych, a 8 proc. odpowiedziało "nie wiem".

Do sprawy pobierania 500 plus na pierwsze dziecko przez zamożne rodziny odniósł się premier.

- Każdy, kto jest bogaty, kto ma dużo środków i sumienie, czy serce mu podpowiada, to nie bierze tych środków i znam takich ludzi bardzo, bardzo wielu - powiedział Mateusz Morawiecki podczas wtorkowego wywiadu w Polsat News.

Zobacz także

500 plus po nowemu

We wtorek premier i ministrowie odpowiedzialni za realizację poszczególnych projektów przedstawili mapę drogową, czyli sposób i czas realizacji poszczególnych propozycji.

Projekty dotyczące 500 plus na pierwsze dziecko, trzynastki dla emerytów, zniesienia podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia i niższego PIT-u oraz projekt w sprawie przywrócenia połączeń komunikacyjnych będą gotowe jeszcze w marcu.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że do połowy marca będzie gotowy projekt dotyczący świadczenia Rodzina 500 plus także na pierwsze dziecko, a jego koszt wyniesie około 10 mld zł.

Dodała, że wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca i zapewniła, że dodatkowe środki na sfinansowanie programu są zagwarantowane w budżecie państwa.

Rafalska podkreślała wagę współpracy z samorządami w obsłudze 500 plus, która - jak mówiła minister "jest kluczowa, żeby obsługa programu Rodzina 500 plus była sprawna, a środki szybko trafiły do rodzin".

Zobacz także

RadioZET.pl/Super Express/Polsat News/PAP/PTD